Jeździsz bez OC? Zobacz, co ryzykujesz

O tym, że jazda bez wykupionego ubezpieczenia obowiązkowego to skrajna głupota, nie trzeba nikogo przekonywać. A może jednak tak? Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w 2016 roku urząd wystawił ponad 6,1 tys. wezwań o okazanie ubezpieczenia lub zapłacenie kary za jego brak – to o prawie 30 procent więcej niż rok wcześniej. Oczywiście część wezwań dotyczy na przykład motocykli stojących w szopach lub garażach i nieużytkowanych. UFG nie rozróżnia takich przypadków.

Jednocześnie w 2017 roku kara dla właściciela jednośladu za brak ubezpieczenia wynosi maksymalnie 670 złotych. Konsekwencje finansowe dla sprawcy mogą być jednak znacznie większe, gdy kierujący spowoduje wypadek pojazdem nie objętym ubezpieczeniem. W takim przypadku UFG wypłaca odszkodowanie poszkodowanym, a następnie występuje o zwrot sumy od sprawcy. To tak zwany regres.

Żródło: YT, StudioSpeed

UFG przytacza również dane o najwyższych regresach dotyczących sprawców, którymi okazali się motocykliści. Ponad 1 000 000 złotych przyjdzie zapłacić motocykliście, który spowodował w nocy czołowe zderzenie z innym kierującym silnikowym jednośladem. Sprawca miał 1,7 promila alkoholu we krwi, maszyna była bez świateł i bez ubezpieczenia. Poszkodowana osoba jest częściowo sparaliżowana. Przyznano jej odszkodowanie i rentę. Świadczenia będą pokrywane ze środków uzyskanych od winnego wypadku.

Inny przypadek dotyczy nieletniego w stanie nietrzeźwym, który prowadził niezarejestrowany motocykl i uderzył w rowerzystkę, która zginęła na miejscu. Odszkodowanie i zadośćuczynienie wyniosło ponad 1 100 000 zł.

Przypadków, gdy kwoty zadośćuczynienia wynoszą ponad milion złotych, jest co raz więcej. Dla wielu sprawców oznacza to w praktyce zobowiązanie finansowe, któremu będą musieli sprostać nie przez dekadę, lub dwie, ale do końca życia.

Według statystyk policji w 2016 roku motocykliści uczestniczyli w Polsce w 2299 wypadkach drogowych, w których śmierć poniosło 232 kierujących motocyklami oraz 12 ich pasażerów, zaś obrażenia odniosło 1846 motocyklistów oraz 221 pasażerów jednośladów.

Źródło: UFG

%d bloggers like this: