Niemiecki Schwalbe powraca w nowym wcieleniu. A kiedy Osa?

Simson Schwalbe oznaczony symbolem KR 51 produkowany był od połowy lat 60. ubiegłego wieku w niemieckiej fabryce motorowerów VEB Fahrzeug- und Jagdwaffenwerk Ernst Thälmann Suhl. Oznaczenie KR pochodzi od słów “Klein Roller” czyli “Mały Skuter”.

2017 Schwalbe. Foto: Schwalbe

Z kolei nazwa Schwalbe wywodzi się z języka niemieckiego i oznacza “jaskółkę”. Schwalbe stał się kultowym motorowerem we wschodnich Niemczech będąc odpowiednikiem włoskiej Vespy. W Polsce jest rzadko spotykany.

2017 Schwalbe. Foto: Schwalbe

Dwa lata temu dowiedzieliśmy się, że klasyczny skuter powróci w nowym, elektrycznym wcieleniu. Sfinalizowanie projektu trwało jeszcze kilkanaście miesięcy, ale okazuje się, że jednoślad trafi wreszcie do klientów. Nowy Schwalbe pojawi się w sprzedaży jeszcze tego lata, akurat w porę, aby zmierzyć się z innymi retro skuterami, na przykład Lambrettą.

2017 Schwalbe. Foto: Schwalbe

Schwalbe został wskrzeszony przez firmę Govecs i nadal posiada typowe cechy starego modelu, w tym duże szprychowe koła, żebrowanie obudowy tylnego koła, charakterystyczny reflektor i kierunkowskazy w kierownicy.

2017 Schwalbe. Foto: Schwalbe

Mimo że wizualnie skuter nawiązuje do swojego słynnego pierwowzoru, wszystko inne jest nowoczesne i dostosowane do dzisiejszych potrzeb. Na pokładzie znajduje się pionierski, elektryczny układ napędowy opracowany wraz z partnerem technologiczny producenta, firmą Bosh. Silnik jest podobno niezwykle dynamiczny i o imponującym przyspieszeniu.

2017 Schwalbe. Foto: Schwalbe

Pod kanapą ukryto pięciometrowy kabel z wtyczką, umożliwiający ładowane akumulatora w dowolnym momencie – oczywiście z dowolnego źródła, nawet ze zwykłego gniazdka elektrycznego w domu. Na dodatek nie trzeba długo czekać, aby pojechać w siną dal. Po zaledwie jednej do dwóch godzin akumulator jest naładowany w 80 procentach. Pełne naładowanie następuje po 4-5 godzinach.

2017 Schwalbe. Foto: Schwalbe

Początkowo Schwalbe będzie można kupić za pośrednictwem oficjalnego sklepu internetowego. Rezerwacje na pierwsze dostawy tego lata można dokonywać pod adresem www.myschwalbe.com. Na początku 2018 roku otwarty zostanie pierwszy sklep stacjonarny Schwalbe w Berlinie, a następnie w różnych miastach europejskim. Czy na liście znajdzie się również jakieś miasto w Polsce? Tego jeszcze nie wiemy.

2017 Schwalbe. Foto: Schwalbe

Cena za elektryczny egzemplarz Schwalbe zaczyna się od 5 390 euro. Klienci mogą wybrać pięć różnych kolorów nadwozia, trzy kanapy i dostosować skuter do swoich oczekiwań w oparciu o szereg opcjonalnych urządzeń, takich jak akumulator o większej pojemności, mocniejszy silnik, ABS, system audio, itd.

%d bloggers like this: