Phat ma baloniaste koła i wydajny akumulator. To wszędobylski skuter

Legendarna Honda Monkey odeszła w zapomnienie, o czym pisaliśmy kilka dni temu, ale przecież świat jeszcze się nie kończy. Pojawiają się nowe, nowatorskie konstrukcje, które mogą godnie zastąpić najmniejszy jednoślad japońskiego producenta.

Foto: Phat Scooters

Być może jednym następców będzie Phat Scooter, czyli bardzo prosty, minimalistyczny jednoślad wyposażony w szerokie, mocne opony, umożliwiające jazdę po niemal każdym terenie.

Phat Scooter ma klasyczny kształt uformowany ze stalowych rur. Rama została tak zaprojektowana, aby była wytrzymała i stosunkowo lekka. Phat jest pojazdem elektrycznym, dlatego na pokładzie znajduje się także wydajny akumulator. Poza tym pojazd wyposażony jest w okrągły reflektor z przodu i oświetlenie tylne, wygodne siedzisko, retro kierownicę, hamulce tarczowe i błotniki, oraz wspomniane, szerokie opony.

Foto: Phat Scooters

Dan Hankins, założyciel Phat Scooters, mówi – „Eksperymentowaliśmy z kilkoma różnymi prototypami o zmiennej wysokości i wielkości, różnych akumulatorach. Odkryliśmy, że najłatwiej jeździć na skuterze niskoplatformowym, ale taka konstrukcja sprawia pewne problemy z zawracaniem i słabo radzi sobie z pokonywaniem niektórych przeszkód, na przykład wysokich krawężników.”

„Rozwiązanie polega na zastosowaniu akumulatora o niskim profilu, który można umieścić w najniższym miejscu ramy skutera, co przesuwa punkt ciężkości w dół i poprawia stabilność. Jednocześnie ustaliliśmy, że optymalny prześwit pomiędzy dolną częścią ramy a podłożem wynosi mniej więcej 15 cm” – wyjaśnił Dan Hankins.

Foto: Phat Scooters

Akumulator 12 AH zasila silnik elektryczny o mocy 1200 W umieszczony w tylnej piaście. Silnik zapewnia 95 Nm momentu obrotowego, czyli całkiem sporo, jak na taki mały jednoślad. Maksymalna prędkość to ok. 32 km/h, a maksymalna odległość na jednym ładowaniu wynosi 48-80 kilometrów w zależności od stylu jazdy i warunków drogowych. Ładowanie trwa ok. 4 godzin i odbywa się ze zwykłego gniazdka elektrycznego.

Phat Scooter dostępny jest w cenie 1500 dolarów.

%d bloggers like this: