Harley-Davidson chce kupić Ducati!

Informacje o sprzedaży Ducati przez Audi, a właściwie Volkswagen AG – koncern samochodowy z Wolfsburga, który jest właścicielem 99,95 % udziałów w Audi AG, krążą po sieci od kilku miesięcy. Najnowsze wieści pochodzą z agencji Reuters i wskazują na nowego gracza chętnego na zakup Ducati.

Według źródeł Reuters ofertę złożyła firma Harley-Davidson, która jest skłonna wyasygnować na ten cel 1,5 miliarda euro. Do pomocy przy opracowaniu szczegółów transakcji zatrudniony został Goldman Sachs – jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, którego siedziba mieści się w Nowym Jorku.

Foto: Harley-Davidson

Warto dodać, że transakcja na pewno nie jest przesądzona. Powodów jest wiele, między innymi opór związków zawodowych Volkswagena, której członkowie zasiadają w radzie nadzorczej firmy. Związki zawodowe są przeciwne sprzedaży włoskiej marki motocyklowej.

Harley-Davidson musi również zmierzyć się z innymi chętnymi na zakup motocyklowej firmy z Bolonii. Chodzi o indyjskiego molocha Bajaj Auto oraz potężne fundusze inwestycyjne, na przykład Bain Capital, Permira i KKR. Być może do stołu negocjacyjnego siądą również przedstawiciele innych firm, których jeszcze nie znamy.

Jedno wydaje się pewne. Osłabiony aferami Volkswagen rzeczywiście pozbędzie się włoskiej marki motocyklowej, aby uzyskać niezbędne fundusze. Czy Harley-Davidson kupi Ducati?

Amerykańska firma motocyklowa musi napierać w segmencie preferowanym przez młodych użytkowników jednośladów, ponieważ starsze pokolenia stopniowo odchodzą. W praktyce oznacza to mniej odbiorców motocykli z Milwaukee. Perspektywa na przyszłość nie jest obiecującą. Kupno tak mocnej obecnie marki, jaką jest Ducati, paradoksalne oszczędziłoby Harleyowi ryzykownych prób zdobycia klientów. Ducati już ich po prostu ma.

%d bloggers like this: