Harley-Davidson Street Rod w wersji dragster wygląda odlotowo?

Drużyna sportowa Harley-Davidson Screamin Eagle Vance & Hines wystrzeliła w ostatni weekend na nowej maszynie inspirowanej motocyklem Street Rod. Zawody odbyły się na słynnym torze Old Bridge Township Raceway Park w New Jersey USA.

Wyposażony w chłodzony cieczą silnik High Output Revolution X 750 nowy Harley-Davidson Street Rod dostał specjalną karoserię z karbonu, dzięki której będzie mógł sprostać zabójczym wyścigom dragsterów. Warto wyjaśnić, że drag racing w Polsce znany jest pod nazwą wyścigów równoległych.

Harley-Davidson Street Rod NHRA dragster. Foto: Harley-Davidson

W drag racing dwa pojazdy przy starcie od zera mają pokonać prosty odcinek drogi lub tor w jak najkrótszym czasie. Drag racing wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i wciąż jest tam bardzo popularny. Wyścig najczęściej odbywa się na odcinku ¼ mili (402,336 m / 1320 ft.), chociaż jest również rozgrywany na odcinku 1/8 mili (201 m / 660 ft.).

Nowa konstrukcja nadwozia to projekt specjalistów Harley-Davidson Design Studio z Milwaukee, którym pomagali członkowie zespołu Vance & Hines Motorsport. Prototypy wyścigowej wersji Street Roda sprawdzano i badano w tunelu aerodynamicznym Uniwersytetu Stanowego w Wichita.

Harley-Davidson Street Rod NHRA dragster. Foto: Harley-Davidson

„Premiera nowego Street Roda to doskonała okazja, aby w mistrzostwach motocykli drag pojawił się nowy pretendent do tytułu” – powiedział Matt Hines, szef zespołu H-D Screamin Eagle Vance & Hines. „Użyliśmy oprogramowania CAD i innych cyfrowych narzędzi, aby zaprojektować motocykl w ten sposób, aby zminimalizować wagę a przy tym zmaksymalizować sztywność i szybkość. Testy na torach potwierdziły, że nowy motocykl jest optymalny aerodynamicznie, a przy tym wygląda bardzo elegancko” – dodał Hines.

Nowa maszyna zespołu Harley-Davidson Screamin Eagle Vance & Hines weźmie udział we wszystkich zmaganiach 2017 NHRA Mello Yellow Drag Racing Series. Motocykl prowadzić będą Andrew Hines i Eddie Krawiec.

Harley-Davidson Street Rod NHRA dragster. Foto: Harley-Davidson

Obaj zawodnicy są bardzo utytułowani. Krawiec to trzykrotny mistrz NHRA Pro Stock Motorcycle w latach 2009, 2011 i 2012, który obecnie prowadzi w klasyfikacji z 306 punktami. Z kolei Hines to pięciokrotny mistrz NHRA Pro Stock Motorcycle w sezonach 2004-2006, 2014-2015, natomiast obecnie jest trzeci w rankingu. Na koncie ma 230 punktów.

%d bloggers like this: