Koniec mandatów za brak dokumentów podczas kontroli?

Zazwyczaj nowości w przepisach i wynalazki urzędników mają na celu zwiększenie represji i ściągnięcie z kierowców jeszcze więcej pieniędzy, dlatego jesteśmy pozytywni zaskoczeni, inicjatywą pracowników Ministerstwa Cyfryzacji.

Być może już niedługo zniknie dotychczasowa kara za brak dokumentów podczas kontroli policyjnej. Według taryfikatora za brak prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego lub dokumentu potwierdzającego posiadanie polisy OC obowiązuje grzywna w wysokości 50 złotych (maksymalnie 250 zł). To ma się zmienić.

11 maja w czterech miastach Polski: Łodzi, Ełku, Koszalinie i Nowym Wiśniczu ruszył pilotaż mDokumentów. Program służy do przetestowania rozwiązania oraz poznania opinii użytkowników.

Foto: Policja

Czym są mDokumenty? To usługa, dzięki której obywatele będą mogli uzyskać dostęp do swych dokumentów z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Oczywiście w telefonie nie będzie żadnych danych. Wszelkie dane pozostaną w rejestrach państwowych. W przypadku dowodu osobistego – w Rejestrze Dowodów Osobistych (osoby korzystające z Profilu Zaufanego już dziś mogą je sprawdzić).

Telefon komórkowy będzie jedynie urządzeniem, na które będzie przychodził SMS z kodem weryfikacyjnym potrzebnym do skorzystania z mDokumentu, czyli dowodu przez komórkę – podobnie jak dziś ma to miejsce np. w przypadku haseł jednorazowych do zatwierdzania transakcji bankowych w Internecie.

Oczywiście nadal pozostanie obowiązek posiadania tradycyjnego dowodu osobistego. Różnica będzie polegać na tym, że nie będziemy musieli go mieć przy sobie. Plastikowy dowód osobisty nadal będzie niezbędny, by np. przekroczyć granicę, bo mDokumenty będą działać tylko na terenie Polski.

W pierwszym etapie będzie można korzystać z mobilnego dowodu osobistego. Do końca roku ma do tego dojść jeszcze mobilne prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i potwierdzenie polisy OC, czyli wszystko, czego potrzebuje kierowca. Dzięki temu osoba, która będzie korzystać z mDokumentów będzie mogła wychodzić z domu tylko z kluczykami i telefonem komórkowym, który i tak każdy zazwyczaj ma przy sobie.

%d bloggers like this: