Czy zamienimy kiedyś motocykle na drony?

Nieco ponad miesiąc temu amerykańska firma Flyer zaprezentowała prototyp „latającego motocykla” Kitty Hawk. Jeśli zastanawiałeś się, jak trudne jest prowadzenie tej maszyny, producent ujawnił film zdradzający procedurę.

Ludzie zawsze mieli obsesję na punkcie latania, najlepiej w wersji osobistej, własnym statkiem powietrznym. Poza zwyczajnymi samolotami o niewielkich gabarytach pojawiło się już kilka latających samochodów, takich jak Aerocar lub Moller M400, ale te konstrukcje nie zyskały wielkiej popularności.

Kiedy dwa, trzy lata temu zaczęła się moda na drony, a nowe, co raz bardziej zaawansowanej i wydajne konstrukcje pojawiły na rynku, okazało się, że ta technologia jest w stanie sprostać marzeniom ludzi o lataniu tak prostym jak jazda na rowerze.

Foto: YT, Kitty Hawk

Kitty Hawk Flyer jest w zasadzie bardzo dużym, elektrycznym dronem z ośmioma silnikami i ogromnym akumulatorem. Mimo to, cała konstrukcja waży zaledwie 100 kilogramów.

Co ciekawe, amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA), czyli organ nadzoru lutniczego, który reguluje i kontroluje wszelkie aspekty lotnictwa cywilnego w USA, przyjął że Kitty Hawk Flyer jest ultralekkim samolotem, z czym nie zgadza się producent. Według firmy Flyer jednostka nie wyczerpuje znamion samolotu i w związku z tym nie wymaga licencji na obsługę i latanie.

Firma Flyer chce wprowadzić Kitty Hawk na rynek już pod koniec roku. W związku z obiekcjami FAA to może okazać się trudne. W każdym razie chętni będą mogli wziąć udział w szkoleniach pilotażowych. Podobno sterowanie jest dość proste i przypomina nieco grę na konsoli.


Learning to Pilot the Kitty Hawk Flyer. Źródło: YT, Kitty Hawk

Swoją drogą, na razie wszelkie tego typu konstrukcje mają jedna podstawową wadę – niewielki zasięg, ale jeśli z czasem problem zostanie rozwiązany, pojawią się zupełne nowe możliwość przemieszczania. Czy doczekamy czasów, kiedy każdy będzie miał niewielkiego, prywatnego drona, tak jak dziś większość ludzi ma samochody?

%d bloggers like this: