Otwarto muzeum poświęcone pamięci słynnego kaskadera motocyklowego

Motocyklowy kaskader wszechczasów, Evel Knievel, doczekał się swojego muzeum. Obiekt został otwarty w Topeka w stanie Kansas.

Światową sławę Knievel uzyskał w latach 70. ubiegłego wieku. Amerykanin specjalizował się w akrobacjach i skokach motocyklowych nad autostradami, rzędami zaparkowanych samochodów, zbiornikami wodnymi pełnymi rekinów, skrzyniami wypełnionymi jadowitymi wężami.

Foto: Royal Bonde-Griggs

Jednym z jego znaków rozpoznawczych był także skok przez płonące obręcze, jednak największy rozgłos przyniósł mu przelot nad kanionem rzeki Snake. To nie był zwykły skok, przepaść miała ponad półtora kilometra!

Knievel dokonywał swych tricków w bardzo charakterystycznym, biało-czerwonym lub niebiesko-białym, skórzanym kombinezonie. Oczywiście w trakcie całej kariery zniszczył ich kilkadziesiąt, ale niektóre zachowały się do teraz i stanowią gratkę dla kolekcjonerów.

Foto: tristatetraveler.wordpress.com

Jeden z tych strojów, pojawił się na aukcji Heritage Auctions w Dallas na początku roku i został sprzedany za ponad 30 tys. dolarów. Był to egzemplarz użyty podczas skoku przez pięćdziesiąt samochodów w Los Angeles Coliseum. Wydarzenie miało miejsce 18 lutego 1973 roku. Występ kaskadera oglądało wówczas ponad 35 tysięcy ludzi, co było absolutnym rekordem tego typu imprezy.

Ponieważ pamiątki po kaskaderze są wysoko cenione, zapewne muzeum jego imienia również będzie cieszyć się niemałą popularnością. Wiele eksponatów zostało wypożyczonych od kolekcjonerów, są to między innymi kaski, kombinezony, motocykle, a nawet odrestaurowany ciągnik siodłowy z przyczepą, w którym kaskader mieszkał i przemieszczał się po USA.

Foto: screenrant.com

Twórcy muzeum zadbali również o wiele interaktywnych eksponatów, np. wirtualne skoki motocyklowe. Goście mogą zaplanować własne skocznie i skoki z uwzględnieniem takich zmiennych jak prędkość, kąt nachylenia, czy dodatkowe przeszkody w rodzaju basenu z rekinami.

Robert Craig “Evel” Knievel, Jr. zmarł 30 listopada 2007 roku w Clearwater na Florydzie. Aby dokładnie obejrzeć wszystkie prezentacje i eksponaty po kaskaderze, potrzeba na to minimum 3-4 godzin zwiedzania.

%d bloggers like this: