Zaostrzenie kar dla kierowców. Sprawdź, za co pójdziesz siedzieć

Przypomnijmy, że nowe przepisy weszły w życie od 1 czerwca 2017. Być może jeszcze nie wszyscy zdążyli się zapoznać ze zmianami. Lepiej przeczytajcie…

Najważniejsze zmiany dotyczą czterech spraw. Po pierwsze za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych grozi teraz od 3 do 5 lat więzienia. Dotychczas maksymalnie 3 lata.

Wydłużono okres przedawnienia wykroczeń drogowych objętych postępowaniem. Dotychczas sprawy tego typu przedawniały się po 2 latach, obecnie dopiero po 3 latach.

Foto: Policja

Ponownie zaostrzono kary za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała. Chodzi o sytuacje, gdy kierujący jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Obecnie za ten czyn przyjdzie spędzić 2 latami za kratkami. Dotychczas minimum wynosiło 9 miesięcy.

Ostatnia istotna zmiana w Kodeksie karnym dotyczy ucieczki przed policją. Do 1 czerwca 2017 roku za to wykroczenie groziła grzywna lub 30 dni aresztu. Obecnie ucieczka będzie traktowana jako przestępstwo zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Czy ciągłe zaostrzanie kar to jedyny sposób na poprawienie bezpieczeństwa na drogach?

%d bloggers like this: