Znakomita kolekcja motocykli marki Laverda trafiła na sprzedaż

Oferta obejmuje 81 motocykli oraz skuterów. To właściwie cała historii marki Moto Laverda od 1950 do 2000 roku. Kolekcja jest obecnie własnością znanego specjalisty i znawcy Laverda, Cora Dees.

Dees zdołał przez lata zakupić wiele rzadkich maszyn oraz pamiątek związanych z marką, dzięki znajomości i przyjaźni z rodziną Laverda.

Przypomnijmy, że Laverda, a właściwie Dottore Francesco Laverda e fratelli – to włoska firma produkująca motocykle, której początki sięgają 1873 roku, w którym Pietro Laverda utworzył przedsiębiorstwo zajmujące się sprzętem rolniczym.

Foto: autoevolution.com

Historia motocykli marki Laverda zaczyna się dopiero 75 laty później od wnuka założyciela, który postanowił zbudować fabrykę jednośladów. Przez pół wieku firma prosperowała, ale ostatecznie w 2000 roku została wchłonięta przez Aprilię. Co ciekawe, niewiele później Aprilia też została przejęta innego potentata włoskiego rynku, a mianowicie firmę Piaggio.

W kolekcji wystawionej na sprzedaż znajdują się historyczne egzemplarze, na przykład jeden z pierwszych produkcyjnych motocykli Laverda, model 75 Turismo zbudowany w 1950 roku, którego wartość szacowana jest na około 12 000 euro.

Wśród eksponatów znajduje się także osobisty motocykl Massimo Laverda 75 Turismo z 1961 roku, którego cena wynosi obecnie 5 500 euro.

Foto: autoevolution.com

Inne znaczące konstrukcje to wczesny model Laverda 650 i Laverda 1000 3C Prototip, który był wystawiony podczas EICMA w Milanie w 1971 roku. Wartość tej maszyny to ok. 45 000 euro.

Znawcy sportów motocyklowych docenią także 12 maszyn, które występowały w wyścigach w latach 70. ubiegłego wieku, m.in. w Motogiro.

Większość motocykli jest w oryginalnym stanie, wiele zostało profesjonalnie przywróconych do pełnej funkcjonalności. Tylko sześć maszyn wymaga odbudowy. Cor Dees dopuszcza sprzedaż jedynie całej kolekcji. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

%d bloggers like this: