Firma Cruden stworzyła zaawansowany symulator jazdy motocyklem

Symulacja samochodowe czy samolotowe nie są niczym nowym. Skomplikowane urządzenia tego typu wyposażone w rozbudowane systemy hydrauliczne służą między innymi do szkolenia pilotów. W przypadku motocykla sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Firma Cruden zajmuje się rozwijaniem technologii od 2005 roku, zaś obecnie jej inżynierom udało się stworzyć zadowalający, realistyczny system odzwierciedlający jazdę motocyklem typu superbike.

Foto: CrudenSimulators

Trudność projektu polegała na tym, że w przeciwieństwie do samochodów, łodzi lub samolotów, pozycja ciała kierowcy wpływa na zachowanie maszyny i wiele innych niuansów, co wymaga z kolej bardzo złożonych algorytmów i czujników, w celu badania subtelnych zmian rozkładu ciężaru.

Dodajmy jeszcze, że wszelkie obliczenia muszą być prowadzone w czasie rzeczywistym i do tego bez opóźnienia. Proces odwzorowaniu zachowania maszyny staje się jeszcze trudniejszy po uwzględnieniu technik jazdy w rodzaju przeciwskrętu.

System firmy Cruden uwzględnia wszystkie te czynniki. Skomplikowany system czujników tworzy rozbudowaną mapę, której centralnym punktem jest ciągle zmieniający położenie ciała motocyklista. Każdy jego ruch, drgnięcie kierownicy, gaz, sprzęgło, hamowanie, jest precyzyjnie i realistycznie odwzorowane przez system kilkunastu siłowników.


Cruden B306-HMD motorcycle simulator. Źródło: YT, CrudenSimulators

Sterowanie motocykle wymaga szerokiego pola widzenia, zarówno w pionie, jak w poziomie. Dzieje się tak dlatego, że kierujący jednośladem ma znacznie więcej przeszkód, na które musi uważać, niż przeciętny kierowca samochodu. Ponadto na motocyklu tendencja do rozglądania się jest raczej normą niż wyjątkiem.

Aby uwzględnić tak duże pole widzenia, nie wystarczy zamontować wokół testowej maszyny kilka ekranów. W związku z tym specjaliści z Cruden wyposażyli symulator w gogle rzeczywistości wirtualnej B306-HMD z systemem HDM.

Po nałożeniu gogli motocyklista jest całkowicie odizolowany od świata rzeczywistego, ale za to ma pełne wrażenie jazdy i możliwość obserwacji otoczenia właściwie w każdym kierunku i płaszczyźnie. Na potrzeby projektu użyto oprogramowania symulacyjnego firmy Cruden, o nazwie Panthera. System reaguje na ruchy głowy użytkownika, a nie na zmianę położenia platformy.

Foto: CrudenSimulators

Imitacja prawdziwej jazdy po torze jest podobno bardzo dobra, ale zawsze pozostaje coś, czego odwzorować się nie da, na przykład siła odśrodkowa, całe spektrum przeciążenia przy hamowaniu, itd. Co ciekawe, symulator firmy Cruden można sobie nawet zakupić. Niestety cennik jest dostępny jedynie dla klientów, co wynika również z faktu, że ostateczna kwota zakupu może znacząco się różnić w zależności od wybranego zestawu opcji.

%d bloggers like this: