Najdroższe motocykle, które wylicytowano na aukcjach. Który jest rekordzistą?

Niektóre z najnowszych superbike’ów kosztują ładny grosz, ale to nic w porównaniu do najdroższych motocykli kiedykolwiek sprzedanych na aukcjach. Ceny idą w miliony złotych, ale nabywcy nie płacą jedynie za motocykle, lecz przede wszystkim za legendę i historię, która związana jest z konkretnymi egzemplarzami. Albo za ich wyjątkową rzadkość. Oto wielka piątka najdroższych motocykli, które wylicytowano na aukcjach.

1976 Captain America Harley-Davidson – 5 000 000 zł (1 350 000 dol.)

Legendarny “Captain America”, czyli Harley-Davidson z 1969 roku, który pojawił się w filmie Petera Fondy pt. „Easy Rider”, trafił na aukcję w październiku 2014 roku. Maszyna została wystawiona z kolekcji Michaela Eisenberga z Los Angeles, znanego agenta nieruchomości i kolekcjonera pamiątek związanych z Hollywood, który zakupił maszynę na początku 2014 roku od Johna Parhama.

Captain America. Foto: You Tube

Co ciekawe, motocykl miał aż trzy dokumenty potwierdzające autentyczność. Był to list Dana Haggerty’ego, który zajmował się maszyną podczas kręcenia filmu, oświadczenie National Motorcycle Museum, i na koniec list od samego Petera Fondy.

Inna sprawa, że autentyczność tej maszyny była wielokrotnie podważana. Chodziło między innymi o to, że z dwóch egzemplarzy biorących udział w zdjęciach, jeden został w finałowej scenie zniszczony, a drugi skradziono. Przypomnijmy jeszcze, że motocykl „Captain America” zbudował Tex Hall i wspomniany aktor, Dan Haggerty.

1915 Cyclone Board Track Racer – 3 163 000 zł (852 500 dol.)

Z 300 egzemplarzy wyprodukowanych w latach 1913 do 1916 ostało się zaledwie sześć. Niegdyś Cyclone Board Track Racer kosztował tylko 300 dolarów. Była to maszyny przeznaczone do wyścigów w welodromach, dlatego nawet dziś jej osiągi mogą budzić szacunek. Widlasty silnik o pojemności 996 cm3 i mocy 45 koni mechanicznych potrafił rozpędzić Cyclone do 180 kilometrów na godzinę.

Cyclone Board Track Racer. Foto: hemmings.com

Egzemplarz wystawiony na aukcji w cenie wywoławczej 760 tys. dolarów należał do samego Steve McQueena, który był nie tylko znanym aktorem, ale także wielkim wielbicielem jednośladów. Starczy wspomnieć, że McQueen ścigał się z sukcesami na offroadowych wyścigach Baja 1000 oraz Mint 400.

Motocykl słynnego Vina z „Siedmiu Wspaniałych” trafił na aukcję w 2015 roku. Warto jeszcze dodać, że inny egzemplarz tego modelu pojawił się na aukcji kilka lat wcześniej, w 2008 roku. Osiągnął wówczas astronomiczną cenę 551 200 dolarów. Motocykl McQueena został wylicytowany przed dwoma laty osiągną 775 000 dolarów, ale ostatecznie cena jest wyższa, bo obejmuje stosowne opłaty i podatki.

1907 Harley-Davidson Strap Tank – 2 652 000 zł (715 000 dol.)

Strap Tank to bardzo krótka seria maszyn jednej z najsłynniejszych motocyklowych firm na świecie. Przypomnijmy, że William Harley wraz z braćmi Davidson: Arthurem, Williamem, oraz Walterem, stworzyli pierwszym model motocykla przeznaczonego na sprzedaż, słynny Silent Grey Fellow, zaledwie cztery lata wcześniej!

Harley-Davidson Strap Tank. Foto: gearheads.org

Egzemplarz Strap Tank wystawiony na aukcji, to maszyna z numerem 37. Cała seria liczyła zaledwie 94 egzemplarze. Co ważne, numer 37 to jedyny jednoślad tego typu, która przetrwał do naszych czasów w oryginalnym stanie, włącznie z malowaniem.

1910 Winchester 6 HP – 2 151 000 zł (580 000 dol.)

Zaledwie 200 egzemplarzy modelu Winchester 6 HP opuściło bramy fabryki Edwin F. Merry Company z San Francisco. W tamtych czasach motocykl kosztował 160 dolarów. Wszystkie maszyny powstały pomiędzy 1909 a 1911 rokiem. Egzemplarz, który trafił na aukcję w pod koniec sierpnia 2013 roku, jest jednym z zaledwie dwóch, które dotrwały do naszych czasów.

Winchester 6 HP. Foto: FB, Legendary Motorcycles

Motocykl napędzany jest jednocylindrowym silnikiem o mocy zaledwie 6 koni mechanicznych. Maszyna została zakupiona przez anonimowego kolekcjonera… broni. Dlaczego? Nazwa nie jest przypadkowa. Marka Winchester została stworzona przez Olivera Winchestera znanego głównie z budowy karabinów powtarzalnych, motocykle powstały na zlecenie firmy Winchester.

Warto dodać, że na tej samej aukcji wystawiony został również drugi istniejący egzemplarz motocykla, ale nie został sprzedany, bo nie osiągnął ceny minimalnej ustalonej przez właściciela (520 000 dol.).

1932 Brough Superior model BS4 – 1 593 000 zł (331 900 funtów)

Historię odnalezienia niezwykłych motocykli Brough Superior opisywaliśmy już na naszych łamach. Osiem egzemplarzy unikalnych motocykli Brough Superior odnaleziono w stodole, gdzie stały od 50 lat. Brough Superior to firma, która została założona przez George’a Brougha w Haydn w hrabstwie Nottingham. Jednak to ojciec George’a, czyli Williamie Brough, był założycielem macierzystej firmy.

Brough Superior model BS4. Foto: hemmings.com

Motocykl który trafił na aukcję, to jeden z zaledwie siedmiu ocalałych z serii produkcyjnej. Maszyna należała do Huberta Chantrey’a, który uważał, że to egzemplarz, który wystąpił w słynnym wyścigu Land’s End Trail w 1932 roku.

Model BS4 ma aż dwa koła z tyłu, napędzany jest przez czterocylindrowy silnik od Austin Seven o pojemności 747 cm3. Brough zwiększył później pojemność do 797 cm3, ponieważ stwierdzono, że moc standardowego silnika jest niewystarczająca dla tego modelu.

%d bloggers like this: