W największym muzeum motocykli na świecie znajduje się ponad 1400 maszyn

Barber Vintage Motorsports Museum to prawdziwy moloch, których stoi w Birmingham w Alabamie. W ciągu ostatnich kilku lat muzeum rozrosło się o blisko 8 000 m2, co w sumie daje ponad 23 000 metry kwadratowe powierzchni. W 2014 roku Muzeum Barbera zostało uznane za największe muzeum motocyklowe na świecie, a rekord został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

Foto: Barber Motorsports Park

Skąd wziął się ten niezwykły obiekt? W latach 60. XX wieku George Barber był kierowcą wyścigowym, który osiągnął imponujący wynik 63 zwycięstw za kierownicą Porsche. Po zakończeniu kariery Barber zaczął zbierać i przywracać do świetności klasyczne samochody. Jego kolekcja była wspaniała, ale wciąż tylko jedna z wielu.

Foto: Barber Motorsports Park

W 1988 roku wieloletni przyjaciel Barbera, Dave Hooper – wielki entuzjasta motocykli – zasugerował mu, żeby przesunął swoje uwagę z samochodów na motocykle. Będąc człowiekiem wielkich wizji, Barber skorzystał z okazji, aby osiągnąć to, czego nie zrobił nikt inny – zbudować najlepszą i największą kolekcję motocykli na świecie.

Foto: Barber Motorsports Park

Muzeum zostało otwarte w 1995 roku. Co ciekawe, Barberowi nie chodziło jedynie, aby ludzie oglądali martwe eksponaty wystawione w gablotach. Amerykański wizjoner chciał, aby jego obiekt był „żywym muzeum”, dlatego wiele z maszyn jest na chodzie i można zobaczyć je w akcji podczas prezentacji i jazd na znajdującym się w muzeum torze wyścigowym.

Foto: Barber Motorsports Park

Ostatecznie twórca muzeum zorganizował również Barber Racing Team. Zespół przystąpił do American Historic Racing Motorcycle Association (AHRMA). Nikomu nieznana ekipa wygrała wyścigi w Daytona i stała się rozpoznawalna w Stanach Zjednoczonych. Barber Racing Team kontynuował rywalizację w USA I Europie do 1998 roku osiągając ostatecznie siedem mistrzostw krajowych dla Birmingham.

Foto: Barber Motorsports Park

Dziś kolekcja składa się na ponad 1400 motocykli, które obejmują ponad 100 lat historii i produkcji jednośladów. Goście mogą podziwiać maszyny 200 różnych producentów z 20 krajów oraz wiele pomniejszych kolekcji i serii takich marek jak Harley-Davidson, Honda, Indian, a także Showa, DSK i Cagiva. Muzeum jest otwarte przez cały tydzień.

%d bloggers like this: