We Włoszech wyprodukowano milionowy egzemplarz… Hondy SH

Można by pomyśleć, że miłość pomiędzy Włochami a przemysłem skuterowym ogranicza się do krągłych kształtów słynnej Vespy, ale Honda też tworzy jednoślady, które przyciągają śniadych mieszkańców Italii.

Fabryka Honda Attessa obwieściła, że osiągnęła niezwykły wyniki, a mianowicie jednomilionowy egzemplarz skutera SH, który zjechał z linii produkcyjnej. Model ten był najlepiej sprzedającym się skuterem w Europie w ubiegłym roku – do klientów trafiło ponad 17 000 sztuk.

Honda SH 125. Foto: honda.pl

Historia modelu SH rozpoczęła się w 1984 roku, wraz z produkcją SH50, który był składany w Belgii. Druga generacja SH50 i nowego SH100 rozpoczęła się w 1996 r. właśnie w Atessa, czyli fabryce japońskiej marki ulokowanej w regionie Abruzzo we Włoszech.

Główna fabryka Hondy funkcjonuje od 1971 roku i nadal pozostaje centrum produkcyjnym modelu SH, a właściwie wszystkich trzech dostępnych modeli, czyli SH300, SH150 oraz SH125.

Oryginalny SH50 był napędzany jednocylindrowym silnikiem o pojemności 49 cm3 chłodzonym powietrzem. Jednoślad wyposażony był oczywiście w automatyczną skrzynię biegów. Start zapewniał rozrusznik elektryczny, ale pojazd posiadał także nożny kick starter.


SH125 – Always Moving Forward. Źródło: YT, Honda Motorcycles Europe

Na początku produkcji skuter podobny był do modelu Hondy C50/70/90 Super Cub. Minęły lata, a najmniejsza Honda SH, która obecnie możesz zakupić to model SH125. Mniejsze pojemności odeszły do lamusa. Współczesny skuter wyposażony jest w nowoczesne funkcje, m.in. oświetlenie LED. Jest też zgodny z normą emisji spalin Euro 4. Inne ciekawostki to smart key oraz większa przestrzeń bagażowa z gniazdem ładowania 12V.

W polskich salonach Honda SH125i ABS z 2017 roku kosztuje 16 500 zł.

%d bloggers like this: