Nowe siedzisko dla modelu Indian Chief grzeje i chłodzi

Jeśli spędzasz setki kilometrów w siodełku swojego motocykla Indian Chief, to możesz zapewnić sobie więcej wygody, niż to jest możliwe w standardzie. Chodzi o nowe, podwójne siodło Dual Touring od Corbin.

To najnowsza wersja popularnego modelu, ale według firmy Corbin pierwszy wariant podgrzewanego i chłodzonego siodła motocyklowego jednocześnie, do tego zaprojektowanego z myślą o łatwej instalacji. Wszystko co potrzebujesz do założenia siodła znajduje się w zestawie.

W nowym modelu Dual Touring projektanci zmaksymalizowali powierzchnię siedziska i ustawili jego newralgiczne punkty w miejscach, które zapewnia najlepszą ergonomię i wygodę w trakcie długich podróży. Forma siedziska odpowiada kształtom ciała jeźdźca, aby zagwarantować jak najwięcej centymetrów kwadratowych podparcia i wyeliminować gorące punkty nacisku, które po kilu setkach kilometrów zaczynają mocno doskwierać motocyklistom.

Corbin Dual Touring. Foto: Corbin Seats.

Do budowy elementu grzejąco-chłodzącego wykorzystano zjawisko Peltiera. W 1834 roku francuski fizyk Jean Charles Peltier, zaobserwował że po utworzeniu obwodu z dwóch rodzajów drutów – miedzianego i bizmutowego – oraz podłączeniu ich do źródła energii elektrycznej, jedno ze złącz nagrzewało się, natomiast drugie ochładzało. Po umieszczeniu “zimnego” złącza w izolowanym pojemniku, uzyskał w ten sposób bardzo nisko wydajną lodówkę.

Dalsze eksperymenty potwierdziły pochłanianie lub wydzielanie energii cieplnej przez złącza różnych półprzewodników lub metali, znajdujących się w obwodzie, w którym przepływa prąd elektryczny. Na skutek jego działania, energia pochłaniana przez jedno złącze jest następnie wydzielana przez drugie – wynikiem jest ochłodzenie jednego złącza i ogrzanie drugiego, co doprowadza do powstania pomiędzy nimi różnicy temperatur.

W naszym przypadku efektem jest podgrzewanie lub pochłanianie ciepła, gdy prąd elektryczny przechodzi przez złącze pomiędzy dwoma materiałami. Należy dodać, że efekt chłodzenia zależy od temperatury otoczenia, ale i tak system bez pomp, sprężarek i płynów, to świetne rozwiązanie.

Siodło można zakupić do modelu Indian Chief z lat 2014 do 1017. Cena zaczyna się od 993 dolarów. Drogo…

%d bloggers like this: