Kopia motocykla wyceniania na 200 tys. euro?

Jeżeli szukasz dobrej okazji, żeby zainwestować trochę grosza, warto przyjrzeć się licytacji, która odbędzie się w przyszłym miesiącu w słynnym domu aukcyjnym Sotheby’s. Mówimy o idealnej kopii motocykla MV Agusta 500, której szacowana wartość wynosi od 200 do 250 tys. euro. Dlaczego ktoś chciałby wydać tyle pieniędzy na kopię?

Agostini MV Agusta. Foto: RM Auctions

Otóż prezentowany na zdjęciach duplikat jest częścią historii tak samo jak oryginalny motocykl, a to z powodu Giacomo Agostiniego – mistrza i legendy Motocyklowych Mistrzostwa Świata w klasach 500 i 350 cm3.

Agostini MV Agusta. Foto: RM Auctions

Aby to wytłumaczyć, trzeba wpierw przypomnieć, że motocyklowe partnerstwo pomiędzy MV Agusta a Giacomo Agostini doprowadziło do siedmiu kolejnych tytułów Mistrza Świata w klasie 500 cm3 w drugiej połowie lat 60. i na początku 70. ubiegłego wieku.

Na cześć tych osiągnięć inżynierowie HRT zbudowali niemal identyczny egzemplarz słynnej maszyny z 1972 roku. Duplikat był tak dobry, że sam Agostini musiał go mieć. Na aukcję trafił zatem motocykl mistrza, zresztą z jego oryginalnym podpisem.

Agostini MV Agusta. Foto: RM Auctions

Motocykl wykonano w oparciu o oryginalne plany z trzycylindrowym silnikiem 500 GP, doskonałą repliką widelca 1970 Ceriani GP i 230-milimetrowego hamulca bębnowego z przodu, zapewniającego kierowcy wrażenia jak najbliższe oryginałowi.

Agostini MV Agusta. Foto: RM Auctions

Inne szczegóły obejmują 18-calowe koła Borrani, natomiast do nowoczesnych ulepszeń należą opony Avon i gaźnik firmy Dell’orto, który został użyty z powodu braku oryginalnych części. Co ciekawe, wraz z motocyklem nabywca dostanie dokument potwierdzający prawo własności wystawiony na samego Agostini.

Agostini MV Agusta. Foto: RM Auctions

Motocykl jest ostatnim z sześciu egzemplarz, które powstały jako hołd dla Mistrza Świata i jego osiągnięć. Więcej informacji o MV Agusta 500 i aukcji znajdziecie pod tym adresem.

%d bloggers like this: