Skąd się wzięło w Peru cmentarzysko motocykli Harley-Davidson?

Być może widzieliście zdjęcia zakurzonych, pozostawionych własnemu losowi, motocykli Harley-Davidson, które kilka dni temu umieściliśmy na naszym profilu na Facebooku. Kiedy wykonano te fotki? Skąd wzięły się motocykle? Czy nadal stoją pod gołym niebem zarastając trawą pampasową?

Chyba każdy, kto widział te fotografie, pomyślał przez chwilę, że fajnie byłoby znaleźć się na tym złomowisku i wykręcić kilka część, a najlepiej ściągnąć loft pozostawionych własnemu losowi motocykli do portu, zapakować do kontenera i wysłać do domu. Niestety tych maszyn już tam nie ma…

Foto: diarionorte.com

Zdjęcia zostały zrobione na terenie depozytów Państwowej Policji Puente Piedra (Policía Nacional de Puente Piedra), na północ od Limy,stolicy Peru, w 2008 roku. W tym czasie motocykle zostały wystawione na aukcję.

Historia amerykańskich maszyn w dawnym państwie Inków rozpoczęła się jeszcze pod koniec zeszłego stulecia. Prawdopodobnie trafiły do policji na zasadzie darowizny. Po prostu były to już dość wyeksploatowane przez amerykańskich kowbojów, ale wciąż sprawne motocykle, które dla słabo wyposażonej peruwiańskiej policji stanowiły nie lada gratkę.

Foto: diarionorte.com

Podobne dary „bratnich narodów” są doskonale znane również na naszym podwórku. Niemcy regularnie przekazują do Polski swój wyeksploatowany tabor tramwajowy, chociaż niekoniecznie za darmo. Kilka lat temu łódzkie MPK zakupiło za ponad 2 miliony złotych osiemnaście 30-letnich tramwajów od naszych zachodnich sąsiadów.

Co tam tramwaje! Przecież wizytówka naszej stolicy, czyli pałac Kultury i Nauki, stanowi „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. To jednak temat na inny tekst.

Foto: diarionorte.com

Motocykle ze zdjęć to modele Road King w wersji policyjnej. Maszyny trafiły ostatecznie do peruwiańskiej drogówki, a konkretnie oddziału Escuadrón Fénix w Policía de Transito de Perú. Niestety okazało się, że legendarne amerykańskie motocykle są drogie w eksploatacji. Po prostu państwowa policja nie miała wystarczającego budżetu, aby serwisować maszyny, a więc części zamienne czerpano z bardziej zmęczonych życiem egzemplarzy.

Taki proceder oczywiście nie mógł trwać długo. W końcu dumni peruwiańscy policjanci nie mieli już sprawnych motocykli, którymi mogliby poruszać się po ulicach Limy.

Foto: diarionorte.com

W tym czasie niektóre z egzemplarzy policyjnych modeli Road Kinga miały już na liczniku ponad 500 tysięcy kilometrów, a motocykle z przebiegami 300-400 tysięcy kilometrów były raczej standardem niż ewenementem.

Ponieważ policja w Limie nie miała także miejsca do składowania zepsutych motocykli, trafiły „pod chmurkę”, na kawałek suchej pustyni kilkadziesiąt kilometrów od stolicy kraju. Wciąż jednak były mieniem państwowym, dlatego nie mogły zostać rozdane albo sprzedane.

Foto: diarionorte.com

W papierach wszystko się zgadzało, maszyny były na stanie i czekały dzielnie na części zamienne. W rzeczywistości zaniedbane i bez konserwacji, niszczały przez lata, ostatecznie zapomniane. Być może stałyby na pustkowiu do dziś, gdyby nie fani marki Harley-Davidson, którzy odkryli cmentarzysko motocykli.

O sprawie zrobiło się głośno, pojawiły się głosy oburzenia i znane również u nas hasła o marnotrawieniu majątku państwowego oraz zjadliwe komentarze w lokalnej prasie. Policja musiała coś z tym fantem zrobić. Oczywiście w kasie nadal brakowało pieniędzy, zresztą minęły całe lata, w trakcie których motocykle toczyły nierówną walkę z ostrym, peruwiańskim słońcem. Walkę tę przegrywały.

Foto: diarionorte.com

Biorąc pod uwagę stan maszyn, jedynym sensownym rozwiązaniem okazała się aukcja, na której sprzedano wszystkie jednoślady. Większość z nich została zlicytowana w 2008 roku, niektóre za mniej niż 1000 dolarów, a w nieco lepszym stanie za ok. 1300 dolarów. Co ciekawe, na tym historia policyjnych motocykli się nie skończyła.

Przede wszystkim wiele z tych maszyn, mimo że eksploatowanych przez lata i kolejne sezony narażonych na kaprysy peruwiańskiej pogody, zachowało się w zadziwiająco dobrym stanie, na co wpływ miał suchy i stosunkowo ciepły klimat Peru.

Foto: diarionorte.com

Lokalni entuzjaści marki Harley-Davidson zakupili całe partie zdezelowanych motocykli i rozpoczęli żmudny proces odbudowy, w większości bazując na tańszych, używanych częściach. Ostatecznie wiele egzemplarzy dostało szansę na drugie życie.

Foto: diarionorte.com

Procesu odbudowy policyjnych motocykli można obejrzeć na zdjęciach dumnych właścicieli. Wszystkie egzemplarze Harley-Davidson Road King wyposażone były w silniki Evolution o pojemności 1340 cm3. Podobno naprawa tych silników była najmniejszym problemem nabywców i po czyszczeniu, regulacji zaworów, wymianie elektryki, były gotowe do pokonania drugiej połówki z miliona kilometrów.

Foto: diarionorte.com

Najciekawsze jest to, że po naprawie część maszyn ponownie została wystawiona na sprzedaż, ale już znacznie drożej… Ponad 12 000 dolarów za sztukę. Cmentarzyska motocykli już dawno nie ma, ale legenda o zapomnianych skarbach marki Harley-Davidson jest wiecznie żywa i co kilka lat wypływa z odmętów Internetu. I trudno się dziwić. Kto by nie chciał znaleźć taką zapomnianą kolekcję? Nawet w kiepskim stanie?

%d bloggers like this: