Najstarszy salon marki Harley-Davidson w Kanadzie istnieje już od 100 lat

Punkty dealerskie marki Harley-Davidson w Polsce to stosunkowo nowe przedsięwzięcie, bo ich historia sięga zaledwie kilkunastu lat wstecz. A co powiecie na pewien salon marki H-D w Vancouver, który powstał 100 lat temu i właśnie obchodzi tę okrągłą rocznicę? Trev Deeley Motorcycles istnieje od 1917 roku i wciąż sprzedaję motocykle marki Harley-Davidson.

Fred Deeley, założyciel biznesu, pochodzi z angielskiego Birmingham. Początkowo sprzedawał rowery, które posiadał w ofercie już od 1902 roku. Kilka lat później przeniósł się za ocean i osiadł w Vancouver, gdzie uruchomił podobną działalność. Sklep powstał w 1912 roku, natomiast w sprzedaży znajdowały się rowery oraz motocykle BSA, która przedsiębiorczy pan Deeley sprowadzał z rodzinnego miasta.

Foto: Freed Deeley Motorcycles

W tym czasie Deeley zainteresował się motocyklami nowej, założonej w 1903 roku firmy Williama S. Harleya i jego brata Arthura oraz Waltera Davidsona. Szybko nawiązał z nimi współpracę i stał się pierwszym dealerem marki H-D w Kanadzie. Interes rozwijał się znakomicie, dlatego w 1925 roku Deeley rozdzielił sprzedaż rowerów i motocykli.

Trev, syn Freda Deeleya, również pałał wielką miłością do jednośladów – w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku dominował w wyścigach motocyklowych na północnym zachodzie. Po zakończeniu kariery sportowej, Trev zajął się szkoleniem i sponsorowaniem młodych zawodników. Spod jego ręki wyszli tacy mistrzowie jak Yvon Duhamel, Barry Sheen, Steve Baker, Jim Allen, Don Vesco i Pete Kellond.

Foto: Freed Deeley Motorcycles

W 1953 roku Trev został mianowany dyrektorem generalnym Fred Deeley Motorcycles, a cztery lata później stał się pierwszym dystrybutorem motocykli marki… Honda, mówiącym po angielsku. W 1973 roku Harley-Davidson poprosi Treva, aby został jego wyłącznym, kanadyjskim dystrybutorem.

Tak powstało przedsiębiorstwo Fred Deeley Imports Ltd., a następnie Trev Deeley Motorcycles, po wykupieniu przez Treva i jego partnerów części detalicznej z Fred Deeley Imports.

Foto: Freed Deeley Motorcycles

W 1985 roku Trev został pierwszym nieamerykańskim członkiem zarządu Harleya-Davidsona. Na emeryturę przeszedł dopiero w 1993 roku, natomiast jego dzieło trwa nadal.

To się nazywa salon z historią…

%d bloggers like this: