MotoAmerica będzie dokładniej badać zawodników, którzy ulegli wypadkom na torach

MotoAmerica to usankcjonowana przez American Motorcyclist Association organizacja ze Stanów Zjednoczonych, której główne zadanie polega na promowaniu wyścigów serii superbike, ale pole działania obejmuje również kwestie bezpieczeństwa i zdrowia zawodników.

Dwa lata temu MotoAmerica rozpoczęła współpracę z dr Raymondem Rossi w celu zapewniania spójnej, a przede wszystkim dokładnej diagnozy stanu motocyklistów, którzy ulegli wypadkom. System ma wspierać się na urządzeniu o nazwie Vestibular Occulo Motor Screening (VOMS), które umożliwi zdiagnozowanie zdolności motocyklisty do uczestniczenia w konkurencji sportowej po wystąpieniu ewentualnego urazu.

Problem nie jest błahy, ponieważ zawodnicy sportów motocyklowych często ulegają wywrotkom, podczas których dochodzi do niezdiagnozowanych wstrząsów mózgu, nawet jeśli motocykliści nie ulegają innym, wyraźniejszym obrażeniom, typu złamania kości.

Foto: motornews.co.nz

Kumulujące się efekty tych zdarzeń mogą doprowadzić do bardzo poważnych problemów neurologicznych ze śmiercią włącznie. O tym problemie zrobiło głośno za sprawą filmu pt. „Wstrząs” – dotyczącego historii lekarza z Nigerii, Benneta Omalu, który wykazał, że skutkiem długofalowej gry w futbol amerykański może być choroba nazwana przewlekłą urazową encefalopatią.

Źródłem przewlekłej urazowej encefalopatii okazały się częste zderzenia głowami futbolistów, które powodują wytwarzanie w mózgach zawodników toksycznego białka Tao. Białko to od środka niszczy szare komórki mózgu. Ostatecznym efektem są narastające problemy zawodnika, na przykład wczesne objawy choroby Alzheimera.

System VOMS ocenia pięć różnych funkcji związanych z ruchem gałki ocznej i na tej podstawia stawia diagnozę. Okazało się, że dokładność urządzenia wynosi aż 90 %. Odniesienie stanowiły dotychczas używane systemy weryfikacji stanu zdrowia motocyklistów, czyli Sport Concussion Assessment Tool oraz Balance Error Scoring System. MotoAmerica testuje również wsparcie dla systemu VOMS o nazwie IPAS, opracowane przez firmę Neuro Kinetics, które umożliwia jeszcze dokładniejszą diagnozę.

Foto: motorcyclenews.com

Warto zaznaczyć, że system VOMS/IPAS jest już wykorzystywany przez inne organizacje, m.in. NFL, IndyCar i British Touring Car w ocenie efektu wstrząsów na kondycję i zdrowie zawodników. Wspomniany system IPAS jest nieustannie udoskonalany na Uniwersytecie w Miami, a dokładnie wydziale Sports Medicine Concussion Center kierowanym przez dr Michaela Hoffera i Jim Buskirk.

%d bloggers like this: