Już za kilka dni pierwsza runda Otwartych Mistrzostw Pit Bike Country

Już drugiego kwietnia zawodnicy Pit Bike staną do rywalizacji terenowej na torze w Głażewie. To pierwsze zawody w tym sezonie i ponad pięćdziesięciu zgłoszonych zawodników. Emocji na pewno nie zabraknie.

Kilkudziesięciu zawodników z regionu i całej Polski już w najbliższą niedziele stanie na starcie 1. rundy Bud-Rem Stal Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dla młodych zawodników to wielkie święto i podsumowanie dotychczasowych przygotowań. Zmagania toczyć się będą na motocyklach klasy Pit Bike, zawody otwarte są na wszystkie marki mini-crossów.

Foto: pitbikers.pl

„Zaczyna się od jazdy samemu. Ale motocross to sport grupowy. Z czasem dołącza kolega, dwóch. Później zaczynamy się ścigać między sobą na torze podczas treningów, bo musi być rywalizacja. Na tym polega każdy sport i inaczej tego sobie nie wyobrażam. Tak samo jest z dziećmi. Rywalizacja strasznie je nakręca, świadomie zaczynają z siebie więcej dawać. Zawody to kwintesencja każdego sportu” – mówi Marcin Wójcik, kilkukrotny Mistrz Polski w motocrossie, aktualnie trener tej dyscypliny.

Zawody zostaną rozegrane w sześciu klasach: Smyk od 8 do 12 lat, Kadet od 8 do 14 lat, Junior od 11 do 16 lat, Pit Ladies od 13 lat, Pro od 17 lat (do 150 ccm pojemności), Open od 15 lat (do 190 ccm pojemności) i po czterech rundach wyłonią Mistrza Kujawsko-Pomorskiego na 2017 rok.

Foto: pitbikers.pl

Zawody odbywają się pod egidą Polskiego Związku Motorowego, biorą w nich udział zawodnicy z odpowiednią dla swojej dyscypliny licencją zawodniczą. By wziąć udział w zawodach, trzeba spełnić również wymagania wiekowe. Na torze off-roadowym wymagany wiek do zdania licencji to 8 lat.

To co wyróżnia tę dyscyplinę to fenomen wiekowy. Na torach spotykają się koło siebie dzieci, nastolatkowie, ich rodzice, a nawet dziadkowie. To chyba pierwsza dyscyplina, która integruje i łączy pokolenia. Łączy podczas wspólnej rywalizacji, ale przede wszystkim wyśmienitej zabawy w duchu fair play.

Foto: pitbikers.pl

„Z dumą obserwuje rozwój samej dyscypliny, jak i młodych zawodników, którzy w zatrważającym tempie budują swoje umiejętności. Tym samym pokazują, że w młodych siła, że można wyjść poza schematy codziennych obowiązków, poza rozrywki kończące się na komputerze i telewizji. Młodzi ludzie, którzy są w stanie ciężko pracować na swoje efekty. Ale nie same podium jest najważniejsze, liczy się to że każdy z nich chce walczyć i mierzyć się ze swoimi koleżankami i kolegami z toru” – zaznacza Łukasz Pawlikoski, z klubu MX Otopit Toruń.

Zapraszamy na tor w Głażewie już w najbliższą niedzielę. Wyjazd do pierwszego wyścigu 12:30.

%d bloggers like this: