Brake Free ma poprawić nasze bezpieczeństwo na drodze

Każdy motocyklista zdaje sobie sprawę jak ważne jest, aby być widocznym na drodze. Co prawda najbardziej ukochanym przez motocyklową brać kolorem jest czarny, ale to dlatego, że trudno wyglądać męsko w różowej kurtce z pomarańczowymi odblaskami. Jak zatem być widocznym, ale bez konieczności zmiany ubioru na wariant klauna z cyrku? Rozwiązaniem być może jest Brake Free.

Foto: Brake Free Technologies

Brake Free to dodatek do kasku, który można umieścić na tylnej części skorupy. Wynalazek działa jako trzecie światło, dzięki któremu inni kierowcy będą lepiej i wyraźniej widzieli motocyklistę.

Pomysł nie jest właściwie nowy, bo widzieliśmy już kilka zbliżonych patentów montowanych zarówno na kasku, jak i w odzieży, ale różnica polega na tym, że Brake Free nie potrzebuje połączenia z motocyklem lub smartfonem. Po prostu czujniki są w stanie wykryć, czy i kiedy następuje hamowanie, a następnie automatycznie włączają światło stop.

Foto: Brake Free Technologies

System działa na tyle skutecznie, że rozróżnia hamowanie silnikiem i również wówczas światło zostanie włączone. „W Brake Free korzystamy z zaawansowanych technologii takich firm jak Audi czy BMW” – wyjaśnia Ina Duun, projektant produktu w Brake Free Technologies. „Opracowaliśmy produkt, który poprawia bezpieczeństwo, ale jest lżejszy, cieńszy i skuteczniejszy niż jakakolwiek konstrukcja tego typu” – dodaje Duun.

Urządzenie zostało przystosowane do pracy z większością kasków motocyklowych dostępnych na rynku. Instalacja polega na zamontowaniu magnesów neodymowych, do których błyskawicznie można „przypiąć” Brake Free. To rozwiązanie nie wpływa na integralność kasku i nie niszczy jego powierzchni.

Foto: Brake Free Technologies

Brake Free jest wykonany z twardego tworzywa sztucznego i wodoodporny. Całość waży 170 gramów. Urządzenie zasilane jest akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 2600 mAh, co wystarcza na 8 godzin działania systemu.

W tej chwili Brake Free jest w fazie przedprodukcyjnej, natomiast już można zarezerwować egzemplarz poprzez porta crowdfundingowy Indiegogo. Aktualna cena wynosi 89-90 dolarów. Oczywiście cena detaliczna będzie znacznie wyższa. Firma planuje pierwsze dostawy w kwietniu 2018 roku, o ile uzyska z Indiegogo wystarczające środki do sfinalizowania produkcji.


Brake Free Indiegogo Campaign. Źródło: YT, Brake Free

%d bloggers like this: