Prawo ściga kierowców. Nowelizacja przepisów i wyższe kary

Przypominamy, że pod koniec zeszłego tygodnia Sejm przyjął nowelizację do kodeksu karnego, której wynikiem jest zaostrzenie kar dla kierujących pojazdami mechanicznymi.

Koniec z ucieczkami przed policją. Dotychczas tego typu działanie traktowane było jako wykroczenie karane grzywną i maksymalnie 30 dniami aresztu. Po nowelizacji przepisów ucieczka przez stróżami prawa traktowana jest jako przestępstwo, za które można trafić do więzienia w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat. Poza odsiadką, skazany straci również prawo prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Foto: Policja

W przypadku kierujących, który utracili prawo jazdy decyzją administracyjną o cofnięciu uprawnień, a zostaną przyłapani na tym procederze, otrzymają sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Kierowcy, którzy zdecydują się prowadzić pomimo orzeczonego przez sąd zakazu, trafią do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Obecnie za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Ponadto wykroczenia w komunikacji nie będą przedawniać się po dwóch latach, jak było dotychczas, ale po trzech, co ma skutkować mniejszą liczbą spraw, w których sprawca uniknął kary.

Nastąpiło także zaostrzenie przepisów dotyczące osób w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Dotychczas pijani sprawcy wypadków, w których były ofiary śmiertelne, musieli liczyć się z karą co najmniej 9 miesięcy więzienia. Po nowelizacji trafią za kratki na minimum 2 lata, zaś kara nie będzie mogła być zawieszana.

Źródło: PAP

%d bloggers like this: