Odnaleziono najstarszy egzemplarz kultowej Vespy

Najstarszy na świecie egzemplarz słynnej Vespy, jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek skuterów, został przypadkowo odnaleziony przez włoskiego rolnika. Mężczyzna odkrył skuter porządkując część od lat nieużywanych pomieszczeń we własnym domu rodzinnym. Jednoślad został już wystawiony w domu aukcyjnym i jak podają eksperci, jego wartość może sięgnąć nawet 300 tys. euro.

Foto: catawiki.pl

Historia jednej z najbardziej rozpoznawalnych i modnych marek skuterów sięga 1946 roku, kiedy to z linii montażowych producenta zjechały pierwsze egzemplarze skutera, który swoją nazwę zyskał dzięki kształtom kojarzącym się z „osą”.

Foto: catawiki.pl

Przypadkowo odnaleziony egzemplarz to prototyp numer 3, z tak zwanej „serii 0”, w której znalazło się tylko 60 maszyn. Jak odkryli eksperci domu aukcyjnego Catawiki jednoślad, który obecnie idzie pod młotek, to trzecia wyprodukowana z kolei sztuka Vespy. Prototyp 1 i 2 już nie istnieją co oznacza, że ten jest najstarszy na świecie.

Foto: catawiki.pl

“Znaleziony niedawno, najstarszy na świecie egzemplarz włoskiego jednośladu, jest w bardzo dobrym stanie. Przez lata był nieużywany. Dzięki kultowemu statusowi tej marki, ich maszyny utrzymują swoją wartość pieniężną lub też ich wartość z roku na rok wzrasta. Oznacza to, że obecnie licytowany egzemplarz ma szansę stać się nie tylko najstarszym, ale i najdroższym w historii” – mówi Davide Marelli, ekspert z domu aukcyjnego Catawiki. Spodziewa się on, że cena tego unikatu może sięgnąć nawet 300 000 euro.

Foto: catawiki.pl

Moda na włoski jednoślad zaczęła się w 1953 roku, kiedy to pojawił się on u boku Audrey Hepburn w filmie „Rzymskie wakacje”. Od tego czasu fanów kultowego pojazdu nieustannie przybywa. Aukcja wzbudza duże zainteresowanie nie tylko prywatnych kolekcjonerów, ale także muzeów i instytucji na całym świecie.


The oldest Vespa in the world is up for auction. Źródło: YT, Catawiki

%d bloggers like this: