Drugowojenny Kettenkard na aukcji. Masz wolne 300 tys. złotych?

Jeśli szukasz wszechstronnego pojazdu do ciągnięcia działa, lub po prostu chciałbyś kupić maszynę, który da Ci gwarancję niezawodności na naszych dziurawych drogach, warto przyjrzeć się aukcji wojskowego Kettenkarda z 1944 roku.

Kettenkraftrad Sd.Kfz. 2. Foto: bonhams.com

Drugowojenny zabytek jest w doskonałym stanie, został przywrócony do pełnej sprawności według oryginalnej specyfikacji. Rekonstrukcja trwała od 2011 do 2015 roku. Kettenkrad lub Sd.Kfz.2 produkowany był przez renomowaną niemiecką fabrykę motocykli NSU Motorenwerke w Neckarslum.

Kettenkraftrad Sd.Kfz. 2. Foto: bonhams.com

Półgąsienicowy pojazd posiadał motocyklową kierownicę, widelec i koło. Jego podstawowa funkcja to transport, holowanie dział oraz działania pomocnicze. Jednostkę napędzał 4-cylindrowy silnik gaźnikowy chłodzony cieczą. Jednostka o pojemności 1378 cm3 i mocy 36 KM pochodziła od Opla. Maksymalna prędkość Kettenkarda wynosiła 80 kilometrów na godzinę, co czyni go jednocześnie najszybszym pojazdem gąsiennicowym II Wojny Światowej.

Kettenkraftrad Sd.Kfz. 2. Foto: bonhams.com

Do końca II Wojny Światowej NSU Motorenwerke wyprodukowało 8411 tych niezwykle trwałych i mocnych maszyn, które jednocześnie były na tyle małe, że mogły zmieścić się w ładowni Junkersa Ju 52. Niestety podobnie jak w przypadku większości drugowojennego sprzętu wojskowego Niemców, większość Kettenkardów została zniszczona pod koniec wojny i niewiele dotrwało do naszych czasów.

Kettenkraftrad Sd.Kfz. 2. Foto: bonhams.com

To sprawia również, że cena sprzedaży na pewno nie będzie niska. Specjaliści z Bonhams oczekują, że wyniesie od 60 do 80 tys. funtów, czyli ok. 300 do 390 tys. złotych.  Licytacja odbędzie się w najbliższą niedzielę 19 marca. Link znajdziecie tutaj.

Kettenkraftrad Sd.Kfz. 2. Foto: bonhams.com
%d bloggers like this: