Powrót angielskiego lorda, czyli Hesketh Valiant SC

Hesketh Motorcycles to angielska firma motocyklowa założona w 1982 roku przez III barona Hesktet, Alexandra Fermor-Hesketh. Dotychczas powstały trzy modele tej angielskiej manufaktury. Firma parokrotnie padała, między innymi w 1984 roku po wyprodukowaniu zaledwie 40 motocykli modelu Hesketh Vampire.

Hesketh Valiant SC. Foto: Hesketh Motorcycles

W kolejnych latach Hesketh Motorcycles kilkukrotnie przechodziła z rąk do rąk, natomiast dwa lata temu pojawi się nowy, sportowy motocykl Hesketh 24 o pojemności 1950 cm3 i mocy 125 KM. Powstało tylko 25 tych maszyn.

Hesketh Valiant SC. Foto: Hesketh Motorcycles

Wydawało się, że to już będzie definitywny koniec, a tymczasem powstanie dalszą część tej historii. Pojawiły się wieści o rozwinięciu konstrukcji Hesketh 24 sygnowanej nazwiskiem angielskiego lorda. Oczywiście szlachetne pochodzenie zobowiązuje, a więc motocykl ma być ręcznie składany i wykańczany, natomiast jego cena ma oscylować w graniach 50 tysięcy funtów. Co ciekawe, motocykl podobno trafi do sprzedaży już w przyszłym roku.

Hesketh Valiant SC. Foto: Hesketh Motorcycles

Co dostanie elegancki dżentelmen za 50 tysięcy funtów? Na razie wiadomo, że silnik Valiant SC typu V-Twin zmodyfikowany przez TTS Performance będzie miał pojemność 2100 cm3 i moc 210 KM (295 Nm przy 3000 obr./min.). Potężna moc to efekt zastosowania kompresora Rotrex.

Zawieszenie ma bazować na podzespołach firmy Ohlins i K-tech z przodu oraz K-Tech Razor z tyłu. Masa motocykla wyniesie 239 kilogramów. Czy tym razem rezurekcję marki zwieńczy sukces finansowy? Zobaczymy…

%d bloggers like this: