„Fabrycznie nowe” Romety na aukcji?

Na popularnej platformie sprzedażowej OLX, pojawiła się kolekcja motorowerów Romet Kadet rocznik 1988. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby jednoślady nie wyglądały, jak prosto z taśmy fabrycznej.

Romet Kadet. Foto: olx.pl

Oczywiście w Internecie z miejsca rozgorzała dyskusja zwolenników teorii spiskowych, którzy uważają, że to fake, z osobami, które potwierdzają autentyczność aukcji. Okazuje się, że motorowery istnieją naprawdę. To jednoślady w wersji eksportowej, z chromami, sprowadzone z Węgier. Podobno u naszych węgierskich sąsiadów można znaleźć wiele doskonale zachowanych Rometów.

Romet Kadet. Foto: olx.pl

Przypomnijmy, że Kadet produkowany był przez Zakłady Romet w Bydgoszczy w latach 1980 do 1993. Kadet był następcą Komara i powstał w dwóch wersjach (M-780 i M-781). Motorower napędzał silnik Dezamet 023 o pojemności 49,9 cm3 osiągający moc 1,7 KM (1,2 kW) i prędkość obrotową 4800 obr./min.

Romet Kadet. Foto: olx.pl

Cena sprzedawanych egzemplarz nie jest niska (4600 zł), z drugiej strony wydają się znakomicie zachowane. W końcu to żywe legendy Zakładu Romet z Bydgoszczy. Na jutubie można znaleźć wcześniej sprowadzone z Węgier Romety, na których z bliska prezentowane są szczegóły techniczne. Oto jeden z tych filmów.


Fabryczny Romet Kadet 88r import z Wegier. Źródło: YT, Piotr Gałka MotoPRLbyPIOTRAS

I jeszcze link do aukcji na platformie OLX.pl

%d bloggers like this: