Honda wprowadzi system automatycznego hamowania?

To już nie jest nowość w segmencie samochodów, ale system automatycznego hamowania wkrótce znajdzie się również w motocyklach. Tak przynajmniej wynika z nowego zgłoszenia patentowego, którego w Stanach Zjednoczonych dokonała Honda.

Kilka modeli samochodów Hondy na rok 2017 już jest wyposażony w Collision Mitigation Braking System, ale firma planuje wdrożenie systemu bezpieczeństwa również w motocyklach.

Foto: europeanmotornews.com

Jak to może działać? Przednie i tylne hamulce są kontrolowane przez zautomatyzowany system ograniczający blokowanie kół. Komputer przelicza możliwość zderzenia z obiektem lub pojazdem przed nami w oparciu o zestaw czujników. Jeśli zostanie wykryta możliwość kolizji, system sprawdza czy kierowca rozpoczął proces hamowania. Jeżeli tak się stało, CMBS zapewnia dodatkowe ciśnienie hamowania z zachowaniem odpowiednich proporcji względem przedniego i tylnego koła.

W przypadku, gdy kierowca nie rozpoczął hamowania, system samodzielnie rozpoczyna hamowanie tylnego koła, aby zapobiec nurkowaniu przodu maszyny. Następnie komputer oblicza współczynnik tarcia nawierzchni drogi i odpowiedni w danym przypadku dystans drogi hamowania. Po określeniu limitu dla tylnego hamulca, system uruchamia przedni i kontynuuje procedurę aż do zatrzymania motocykla w bezpiecznej odległości od przeszkody.

Foto: Honda

Warto przypomnieć, że Honda zaprezentowała niedawno koncepcję motocykla samobalansującego, być może oba systemy zostaną połączone. Czy takie rozwiązanie ma sens?

%d bloggers like this: