Legendarny kombinezon Evela Knievela na sprzedaż

Zapytaj Amerykanina w dowolnym wieku o nazwisko największego kaskadera motocyklisty, a usłyszysz najczęściej – Evel Knievel.

Foto: screenrant.com

Światową sławę Knievel uzyskał w latach 70. XX wieku, kiedy to specjalizował się w akrobacjach i skokach motocyklowych nad autostradami, rzędami zaparkowanych samochodów, zbiornikami wodnymi pełnymi rekinów, skrzyniami wypełnionymi jadowitymi wężami oraz przez płonące obręcze. Wiele rozgłosu przyniósł mu także skok nad kanionem rzeki Snake o szerokości 1,5 km.

Knievel dokonywał swych tricków w bardzo charakterystycznym, biało-czerwonym, skórzanym kombinezonie. Oczywiście w trakcie całej kariery zniszczył ich kilkadziesiąt, ale część zachowała się do naszych czasów. Jeden z tych nietypowych, gwiazdorskich strojów trafił właśnie na aukcję.

Foto: thesmokinggun.com

Chodzi o kombinezon użyty podczas skoku przez pięćdziesiąt samochodów w Los Angeles Coliseum. Wydarzenie miało miejsce 18 lutego 1973 roku. Występ kaskadera oglądało wówczas ponad 35 tysięcy ludzi, co było absolutnym rekordem tego typu imprezy.

Knievel użył również tego stroju do filmu „Not So Easy”, którego narratorem był sam Peter Fonda. Słynny reżyser sam zyskał status ikony w motocyklowym świecie za sprawą filmu „Easy Rider”.

Biało-czerwony garnitur gwiazdy wyceniany jest na 30 tysięcy dolarów, ale to nie wszystko. Jeśli ktoś ma trochę więcej gotówki, może również dołożyć do kombinezonu charakterystyczną, wysadzaną diamentami, laskę aktora. Wyjściowa cena gadżetu to 17 tysięcy dolarów.

Gospodarzem aukcji jest Heritage Auctions z Dallas. Aukcja zakończy się 25-26 lutego.

%d bloggers like this: