A może umieścić poprzecznie V8 i cieszyć się pierwszą prędkością kosmiczną?

Drag Bike to specyficzny rodzaj wyścigów motocyklowych na odcinku ¼ mili (400 metrów). Ponieważ dystans jest krótki, potrzebne jest gigantyczne przyspieszenie, dlatego w ramach drag bike’ów montowano potężne silniki pochodzące często ze świata samochodów.

Widowmaker 7 Drag Bike. Foto: Bonhams

Na ostatniej aukcji Bonhams w Las Vegas pojawi się jeden z takich niezwykłych motocykli, czyli EJ Potter Chevrolet V8 Windowmaker 7. EJ Potter nie miał nic wspólnego ze słynnym czarodziejem. Nie dorastał w Hogwartcie tylko Ithaca, mieście w centralnej części stanu Michigan. Potter początkowo brał udział w wyścigach żużlowych, ale mniej więcej około 1960 roku postanowił zrealizować swoje marzenie o umieszczeni silnika Chevy V8 w ramie motocykla.

Widowmaker 7 Drag Bike. Foto: Bonhams

Ostatecznie Potter stworzył wiele takich maszyn, które przerabiał i ulepszał, aby były w stanie znieść ogromne przeciążenia podczas wyścigów na krótkim dystansie ¼ mili. Windowmaker 7 to jedno z najlepszych osiągnięć Pottera.

Widowmaker 7 Drag Bike. Foto: Bonhams

Jednostka wyposażana została w aluminiowe głowice Brodix, kute tłoki i przebudowany wtrysk paliwa Hilborn. Układ dostarczał 500 koni mechanicznych i był tak doskonały, że za jego pomocą w 1973 roku Potter trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Windowmaker 7 okazał się najszybszym motocyklem na świecie.

Widowmaker 7 Drag Bike. Foto: Bonhams

Co ciekawe, Potter jeździł na tym potworze i z sukcesami brał udział w zawodach aż do 1999 roku. Zmarł w 2012 roku w wieku 71 lat. Aktualna wartość pojazdu to około 80 000 dolarów.

Widowmaker 7 Drag Bike. Foto: Bonhams
%d bloggers like this: