Uśmiech się! Jesteś w ukrytej kamerze!

Teoretycznie motocykl zabezpieczony w garażu jest chroniony przed kradzieżą. Niestety liczne przykłady, o których raz po raz czytamy w Internecie, dowodzą że garażowane jednoślady znikają prawie równie często, jak motocykle stojące pod chmurką. Czy jest jakieś sposób, aby lepiej chronić swój jednoślad?

Oczywiście można zainstalować kolejne dwa zamki w bramie garażu, albo jeśli jest to pomieszczenie wspólne dla wielu lokatorów, rozważyć instalację kotwy, do której można motocykl przypiąć. Kolejnym rozwiązaniem, znacznie tańszym i bardzo skutecznym, jest kamera monitoringu z czujnikiem ruchu.

Foto: Alfred DIY Security Camera

Dobrej klasy urządzenie tego typu wyposażone w moduł Wi-Fi kosztuje ponad 200 złotych, ale istnieje sposób, aby uruchomić podobny system znacznie taniej. Chyba każdy ma w domu starszy, nieużywany egzemplarz smartfona, który wypadł już z obiegu i obecnie zalega w szufladzie. Słuchawki można użyć go do skonstruowania prostego, ale skutecznego monitoringu.

Potrzebujemy jedynie telefon z aktywną kartą oraz bezpłatną aplikację, którą można ściągnąć z sieci. Chodzi o program Alfred. Apka umożliwia przesyłanie obrazu za pomocą Wi-Fi oraz sieci komórkowej. Dzięki wbudowanej funkcji czujnika ruchu, aplikacja natychmiast zareaguje, jeśli w kadrze pojawi się jakiś ruchomy obiekt. Alert zostanie przesłany na podany adres, na przykład na drugi telefon.

Oczywiście, aby system działał bez przerwy, konieczne jest źródło ładowania telefonu, na przykład ładowarka solarna, albo zwyczajna, podłączana do sieci elektrycznej. W garażu zazwyczaj znajduje się gniazdko prądu, więc to raczej nie problem.


Turn your old phone into free baby monitor or security camera. Źródło: YT, Alfred Labs

System jest bardzo prosty, aplikacja działa bez zarzutu a koszty są niewielkie (pobór prądu podtrzymujący działanie słuchawki). Apkę Home Security Camera – Alfred, możecie ściągnąć tutaj.

%d bloggers like this: