Trabanty, fiacik, Jawa i Cezeta na Antypodach

Dziennikarz i dokumentalista filmowy Dan Přibáň to jeden z najbardziej znanych współczesnych podróżników czeskich. Już od wielu lat odbywa wyprawy po całym świecie w skromnie wyposażonym trabancie.

Foto: TransTrabantPl

Tym wędrówkom poświęcił reżyserowany przez siebie cykl dokumentów. Obraz „Trabantem hedvábnou stezkou” (2009) opowiada o jego podróży przez pustynne obszary Azji Środkowej, w „Trabantem napříč Afrokou” (2010) przejeżdża Czarny Kontynent, a „Trabantem aż na koniec świata” to opis szalonego rajdu przez dżunglę, góry i pustynie Ameryki Południowej.

Ostatnia część, czyli „Trabantem do utraty tchu”, traktuje o półrocznej i podobno najtrudniejszej przygodzie Přibáňa. Podróżnik wyruszył wraz ze swoją ekipą z Australii do Timoru Wschodniego, Indonezji, Malezji i Tajlandii.

Źródło: Trabantem napříč kontinenty

Dzięki atrakcyjnej tematyce dokumentalne road movies spod ręki Dana Přibáňa cieszą się wśród widzów dużą popularnością. Dla nas najciekawsze jest to, że poza dwoma trabantami i fiacikiem 126p, którego prowadził nasz rodak – Marcin Obałek, w szalonej wprawie po Antypodach i Azji Południowo-Wschodniej uczestniczyły również motocykle Jawa 250 i Cezeta 175. Jak sobie poradziły niegdysiejsze przeboje czeskiej motoryzacji?

Foto: TransTrabantPl

Dan Přibáň pracuje już nad nowymi dokumentami i planuje kolejny wyprawy, tymczasem warto przypomnieć sobie jego szalone filmy. Więcej o przedsięwzięciu można poczytać m.in. tutaj.

%d bloggers like this: