Dwie irańskie kobiety zostały aresztowane, bo… jeździły na motocyklu

Obie kobiety aresztowano za łamanie obowiązujących „norm i wartości” po opublikowaniu w sieci filmu, na którym widać jak jadą na jednym motocyklu.

Chociaż jazda kobiet na motocyklu nie jest w Iranie zakazana, można zostać ukaranym za naruszenie prawa nakazującego skromność, jak to ma miejsce w przypadku dwóch pań przedstawionych na nagraniu – takie w każdym razie jest stanowisko władz.

Foto: YT, Daniyal Baig

W rzeczywistości na filmie widać, że obie kobiety są przez mężczyzn na motocyklach ścigane, ostatecznie zatrzymane, filmowane i fotografowane.

Masih Alinejad, twórca kampanii My Stealthy Freedom dla kobiet w Iranie, stwierdził podczas rozmowy z The Independent: „Rzeczywistość w Iranie jest taka, iż w umysłach wielu ludzi jazda motocyklem pozostaje domeną wyłącznie mężczyzn”.


Iranian Women Arrested for Riding Motorcycle. Źródło: YT, Daniyal Baig

Alinejad dodał również: „Dwie kobiety są prześladowane za to, że próbowały zapuścić się sferę okupowaną przez irańskich mężczyzn. To zadziwiające, że zamiast odnaleźć i zatrzymać ludzi, którzy nękali te panie, policja w Iranie uwięziła niewinne kobiety”.

%d bloggers like this: