Pięć motocyklowych aplikacji, które mogą cię uratować

W sieci pojawiają się codziennie dziesiątki nowych aplikacji na telefon, ale większość nie jest przydatna dla motocyklistów. Oto pięć programów, które rzeczywiście mogą okazać się bardzo pomocne jeśli jeździsz na dwóch kółkach. Jedna z nich, czyli MotoSave, jest wręcz niezbędna. Zobacz również pozostałe.

Dziennik tankowań

Dziennik tankowań jest aplikacją przeznaczoną do śledzenia spalania oraz wydatków na paliwo. Wystarczy będąc na stacji benzynowej wprowadzić stan licznika, ilość paliwa oraz cenę za litr. Aplikacja samodzielnie wyliczy, jakie było spalanie oraz dystans od ostatniego tankowania. Tyle i aż tyle. Prościej chyba nie da się tego zrobić.

Wizualnie program jest bardzo przejrzysty. Wystarczy jeden rzut oka, aby zapoznać się z prezentowanymi danymi. Oczywiście można analizować informacje na temat kilometrażu, ceny paliwa i jego kosztów w perspektywie dłuższego czasu, na przykład kilkudniowej trasy, albo z dojazdów do pracy.

Foto: Dziennik tankowań

Dane mogą okazać się przydatne również po to, aby ustalić gdzie na częstych trasach przejazdu paliwo jest najtańsze, a gdzie bywa gorzej. I jeszcze jedno, do wyboru jest wiele walut, nie tylko złotówki.

Program do ściągnięcia tutaj.

MotoSave

Ciekawa, chroniąca motocyklistę apka, która w razie wypadku wysyła SMS ratunkowy z lokalizacją GPS do wybranej wcześniej osoby. Wysyłanie jest automatyczne i oczywiście tylko wtedy, kiedy nie można wezwać pomocy samemu.

Warto dodać, że MotoSave to program polecany między innymi przez telewizję TVN Turbo i wiele stacji radiowych, w tym Radio WAWA, Eska Rock, Radio ZET, itd., a także liczne media motocyklowe.

Wspomniany SMS zawiera informację o tym, że jesteś motocyklistą i od 4 minut nie ruszasz się. Ponadto odbiorca uzyska lokalizację GPS oraz adres, niedaleko którego jesteś i link do mapy Google z dokładną lokalizacją.

Foto: MotoSave

Skąd aplikacja wie, że miał miejsce wypadek? Jeśli możesz się poruszać, sam kogoś powiadomisz. Program monitoruje i sprawdza, czy kierowca się rusza i alarmuje odpowiednia osobę tylko wówczas, jeśli odkrywa, że jest inaczej, to znaczy, że motocyklista nie może zrobić tego samodzielnie.

Przed użyciem, Moto Save należy skalibrować, wybrać telefon odbiorcy SMS ratunkowego (czyli najczęściej kogoś z rodziny). Użytkownik powinien oczywiście wyjaśnić odbiorcy działanie aplikacji oraz jak ważne jest podjęcie działania w razie otrzymania SMSa.

Program do ściągnięcia tutaj.

AutoGuard Dash Cam – Blackbox

To apka dla właścicieli samochodów, ale nic nie stoi na przeszkodzi, aby używali jej również motocykliści. Nagrywanie obrazu za pomocą kamerek umieszczonych w samochodzie staje się, co raz popularniejsze, bo po prostu pozwala dochodzić swoich praw w sytuacjach niejednoznacznych – nagranie zazwyczaj umożliwia jednoznacznie określenie, kto ma rację.

Nie każdy jednak ma odpowiedni sprzęt do nagrywania, ale od czego są nasze telefony komórkowe, które przecież też są wyposażone w doskonałe kamery?

Foto: AutoGuard Dash Cam

Wystarczy tylko zorganizować jakiś uchwyt, zainstalować aplikację i już będziesz dysponował mobilną czarną skrzynką. na dodatek to nie jest tylko prosta kamera, która nagrywa wszystko jak leci.

Czarna skrzynka połączy wideo z informacjami o trasie pobieranymi z GPS – ponadto dołączy informacje o osiąganej prędkości. Nie brak także bardzo przydatnej opcji, jaką jest automatyczne robienie zdjęć w sytuacjach zagrażających naszemu bezpieczeństwu – aplikacja sama analizuje ruch na drodze i robi ujęcia w odpowiednim momencie.

Apkę można tak skonfigurować, aby automatycznie ładowała filmy do określonego źródła, na przykład You Tube. Nagrania możliwe są z jakością 1080p i 720p. Co ważne, program jest dostępny również w polskiej wersji językowej. Nieco bardziej rozbudowana wersja Pro kosztuje zaledwie 12 złotych.

Program do ściągnięcia tutaj.

Motorcycle Dashboard

Ciekawa aplikacja stworzona dla motocyklistów, która posiada funkcjonalności przydatne podczas podróży motocyklem. Dashboard pomoże znaleźć zaparkowany motocykl, pokaże prędkość, dystans pokonany podczas podróży, aktualne działające na pojazd przeciążenia.

Co ciekawe, apka posiada dwa tryby: chodzenia i jazdy. Każdy z nich ma odmienne funkcjonalności. Tryb chodzenia przeznaczony jest, aby odnaleźć zaparkowany pojazd – jeżeli jego pozycja została zapisana (dzieje się to automatycznie). Można w tym trybie także przeglądać zapisane “rekordy” jak i pokonany dystans.

Foto: Motorcycle Dashboard

Tryb jazdy przeznaczony jest do pokazywania zebranych informacji podczas jazdy. Początkowo kalibrowane są czujniki tak, aby znaleźć pozycję odniesienia. Nie dotyczy to dystansu, czujnika hałasu czy też prędkości – te dane pokazywane są od razu. Po skalibrowaniu czujników można obserwować przechył motocykla czy też wartości przyspieszenia. Najlepsze wartości zapisywane są jako rekordy.

W przyszłości planuje się rozwinięcie funkcjonalności aplikacji o rozpoznawanie kolizji, automatyczne rozpoznawanie wyjęcia telefonu po zatrzymaniu i włączenie trybu chodzenia, możliwość zapamiętywania swoich ulubionych punktów i kierowania do nich.

Program do ściągnięcia tutaj.

SkyCash

Przemierzając nasz piękny kraj na dwóch kółkach, możemy natknąć się na liczne miejsce, gdzie trzeba coś zapłacić, ale z jakiegoś powodu automat nie przyjmuje gotówki albo parkomat akurat nie obsługuje karty z twojego banku.

SkyCash pozwala opłacić miejsce postojowe w strefach płatnego parkowania w ponad 90 % miast w Polsce bez konieczności szukania drobnych po kieszeniach. Aplikacja ma zresztą o wiele większe możliwości.

Foto: SkyCash

SkyCash umożliwia wypłacenie pieniędzy z bankomatów sieci Euronet bez posiadania karty. System działa w całej Polsce. Jest szybki i bezpieczny. Możesz też kupić bilet komunikacji miejskiej i PKP, a nawet bilet do kina. Możliwie jest także dokonanie przelewu pieniężnego na numer telefonu komórkowego.

Obsługa SkyCash jest ponadto bardzo prosta. Cały system działa sprawnie i bez problemów. SkyCash otrzymał nagrodę “Złoty Bell” w konsumenckiej kategorii “Aplikacja roku 2013” podczas Gali Mobility Trends.

Program do ściągnięcia tutaj.

%d bloggers like this: