Motocykl bez prawka i dokumentów? To propozycja Monday Motorbike

Monday Motorbike z Brisbane w Kalifornii to firma, która opracowała ciekawy projekt o nazwie M1. Nie chodzi o kawalerkę dla studenta, ale elektryczny jednoślad o cechach motocykla, który nie wymaga prawa jazdy i rejestracji.

Foto: mondaymotorbikes.com

Pojazd zasila bezszczotkowy silnik prądu stałego. Układy napędowe z bezszczotkowymi silnikami prądu stałego znajdują coraz szersze zastosowanie głównie ze względu na swoje liczne zalety. Przy pracy ciągłej silnika ważnym argumentem ich użycia jest wysoka sprawność.

Foto: mondaymotorbikes.com

W układach przenośnych argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest mała masa i gabaryty silnika. Do zalet zaliczamy dużą trwałość i cichą pracę układu napędowego.

Foto: mondaymotorbikes.com

Prosta konstrukcja układu sterowania do bezszczotkowego silnika prądu stałego przyczynia się w znacznym stopniu do zmniejszenia ceny układu napędowego i z powodzeniem może on cenowo konkurować z układami napędowymi wyposażonymi w silniki asynchroniczne, nad którymi góruje pod względem sprawności i dynamiki.

Foto: mondaymotorbikes.com

Dodatkowo w wirnikach tych silników prawie nie ma strat, gdyż wykonane są one na ogół z wysokorezystancyjnych magnesów spiekanych lub wiązanych.

Foto: mondaymotorbikes.com

Jednoślad wyposażono także w układ odzyskiwania energii z hamowania. Akumulatory litowo-jonowe znajdują się w fałszywym zbiorniku paliwa. Ich naładowanie zajmuje pięć godzin. Zasięg pojazdu z Monday Motorbike to około 80 kilometrów. Do wyboru jest tryb Sport oraz Economy.

Foto: mondaymotorbikes.com

Na desce rozdzielczej umieszczono wyświetlacz, który informuje kierowcę o poziomie zużycia energii. Na pokładzie jest również port USB i elektroniczny kluczyk zapłonu chroniony hasłem. Użytkownik może także skorzystać z Bluetooth w celu połączenia systemu ze smartfonem.

Foto: mondaymotorbikes.com

Amerykańska firma oferuje obecnie swój pojazd w przedsprzedaży. Cena wynosi dokładnie 5 995 dolarów, czyli około 25 000 złotych. Pierwsze elektryki trafią do klientów na początku 2018 roku.

Foto: mondaymotorbikes.com

Jednoślad z Monday Motorbike to na razie prototyp. Wygląd elektrycznego pojazdu nawiązuje do motocykla, ale prawdę powiedziawszy biorąc pod uwagę pustą przestrzeń w ramie i środek ciężkości, ogniwa elektryczne lepiej byłoby chyba umieścić niżej.

%d bloggers like this: