Kymco Noodoe ma dostarczyć kierowcy niezbędne dane i zapewnić bezpieczeństwo jazdy

Technologią umożliwiająca rozwinięcie współpracy z motocyklem za pomocą ekranu dotykowego istnieje już od paru dobrych lat, ale w tym segmencie funkcjonalności wciąż jest wiele do zrobienia. Najnowszy pomysł został zaprezentowany przez Kymco podczas CES 2017 w Las Vegas.

Kymco Noodoe. Foto: Kymco

W przeciwieństwie do ogromnego ekranu, który niedawno pojawił się w cruiserach Victory, idea Kymco bazuje na przekonaniu, że kierowca dwukołówca zmaga się głównie z ciężkim ruchem ulicznym i nie powinien odrywać oczu od drogi i rąk od kierownicy na dłużej niż sekundę lub dwie.

Kymco Noodoe. Foto: Kymco

Według Kymco ekran dotykowy jest bardzo trudny do używania podczas jazdy na skuterze, a ponadto kierujący skuterem nie jest w stanie zaabsorbować wszystkich informacji pojawiających się na wyświetlaczu. W tego typu rozwiązaniach powinna przeważać prostota rozumiana jako łatwość zrozumienia i interpretacji prezentowanych wyników.

Z tej inicjatywy powstał Kymco Noodee. Główny element systemu to okrągły wyświetlacz cyfrowy sterowany za pomocą trzech przełączników umieszczonych obok prawego kciuka ridera.

Kymco Noodoe. Foto: Kymco

Wyświetlacz może prezentować prognozę pogody, prędkość, działać jako nawigacja. System komunikuje się ze smartfonem za pomocą Bluetootch, specjalna aplikacja musi zostać zainstalowana również w telefonie.

Kymco Noodoe. Foto: Kymco

Brzmi to dość standardowo, ale system Noodoe został stworzony, aby wszystko uprościć. To dlatego ekran pokazuje tylko prognozę pogody na najbliższe trzy godziny. Z kolei Smart Compass nie korzysta z tradycyjnych map, które mogą być zbyt trudne do odczytania podczas jazdy. Zamiast tego na ekranie widać jedynie dystans i względny kierunek.

Kymco Noodoe. Foto: Kymco

Inna cecha nawigacji to lokalizacja ważnych miejsc takich jak stacja lub centra usługowe. Ponadto aplikacja na telefonie może również wyśledzić pozycje skutera, co powinno okazać się przydatne na przykład podczas prób zlokalizowania maszyny na zatłoczonym parkingu przez hipermarketem.

Oczywiście system oferuje również funkcje społecznościowe i może wyświetlacz wiadomości mailowe, ale opcje tego typu działają wyłącznie podczas postoju. Noodoe będzie oferowany jako standardowe wyposażenie w Kymco AK 5005 lub jako opcja w modelu Like 150i.

%d bloggers like this: