Indian Sport Four z 1937 roku na aukcji. Masz wolne 210 tysięcy złotych?

Podczas zbliżającej się aukcji w Las Vegas, którą organizuje słynnym dom aukcyjny Bonhams, goście będą mogli wylicytować piękny egzemplarz Indian Sport Four z 1937 roku. Motocykl znajdował się dotychczas w kolekcji Larry’ego Bowmana.

Foto: bonhams.com

Firma Indian przejęła firmę Ace w latach 20. ubiegłego wieku i dzięki temu zyskała możliwość konstruowania czterocylindrowych silników, które w wydaniu Ace były po prostu bardzo dobre. Początkowo nowe motocykle nazwano Indian Ace, ale pod koniec dekady zrezygnowano z oryginalnej nazwy i wprowadzono własną. Tak pojawił się Four.

Foto: bonhams.com

Motocykle marki były co raz lepsze techniczne i stosunkowo mało awaryjne, ale Indian spadał w dół, zaś w 1933 roku sprzedał najmniej motocykli w całej swojej dotychczasowej historii. 436 Four z 1935 roku miał zmienić i poprawić sytuację, zastosowano w nim nowy górno-dolny rozrząd, zawód wydechowy umieszczono w głowicy. Niestety zmiany okazały się złe i doprowadziły do zwiększenia awaryjności całego układu. Na dodatek silnik wyglądał jak szpula poplątanych nici.

Foto: bonhams.com

Mimo pewnych zmian, model z 1937 roku należący do serii 437 Four i nazwany dla niepoznaki Sport Four, miał te same problemy co jego oryginalna wersja. Przez krytyków został nazwany później „Upside Down Fours”. Jednostka o pojemności 77 cali sześciennych produkowała 35 koni mechanicznych i mogła rozpędzić ciężki motocykl do słusznych 90 mil na godzinę (ok. 140 km/h).

Foto: bonhams.com

Losy modelu Sport Four to właściwie historia spektakularnej porażki, ale przez to są przecież bardziej interesujące. Aukcja odbędzie się 21 stycznia w Rio Hotel & Casino. Zakładana kwota, za jaką zostanie sprzedany motocykl, to ok. 210 000 do 270 000 złotych (50 000 – 54 000 dolarów).

%d bloggers like this: