Dziesięć książek o podróżach, które warto przeczytać

Zima to najlepszy czas, aby przygotować się do sezonu… mentalnie. A co jest lepsze od kieliszka czegoś mocniejszego i ciekawej książki, gdy za oknem zamarza cały świat? Oto dziesięć propozycji na długie, szare wieczory. To opowieści o podróżach i motocyklowych wyzwaniach, bo to one najbardziej budzą chęć i marzenia o własnej przygodzie.

 

Motocyklem przez Indie

To nie jest zwykły dziennik podróży. Bo też i podróż była niezwykła. Witold Palak (laureat Kolosa) i Dorota Wójcikowska na motocyklu Royal Enfield, zwanym pieszczotliwie Zielonym Osiołkiem, przejechali Indie niemal wzdłuż i wszerz. Przemierzyli Himalaje, pokonali najwyżej położone przełęcze motorowe na świecie, dotarli do trudno dostępnych klasztorów buddyjskich.

Podróżnicy ślizgali się na oblodzonych drogach nad przepaścią, pokonywali rzeki w bród, ścigali się z wielbłądami. Uczestniczyli w tradycyjnym weselu w Ladakhu i w uroczystościach pogrzebowych w świętym mieście Mandi. Poznali również życie pasterzy Changpa nad jeziorem Tso Moriri, a w szkole na wysokości 4500 metrów uczyli dzieci angielskich słówek. Pomagali w pracach polowych w wiosce ludu Brokpa. Odwiedzili także Złotą Świątynię w Amritsar i miasta-fortece na Wielkiej Pustyni Indyjskiej, aby w końcu, po przejechaniu 7100 kilometrów, zakończyć podróż na Goa.

A pomiędzy tym wszystkim były dodatkowe atrakcje w postaci… nieustannych awarii motocykla. Niemal każdy dzień kończył się wizytą w jakimś przydrożnym warsztacie albo doraźną naprawą, w której pomagali okoliczni mieszkańcy. Dzięki tej książce możemy poznać nie tylko niezwykłe kraje, ale również problemy techniczne, które trapią podróżników. To bezcenna wiedza.

Najniższa cena: 29.64 zł w dobre-książki.pl
Źródło: ksiegarnia.bernardinum.com.pl

 

Najdłuższa podróż. Pół miliona mil. O mojej dziesięcioletniej podróży motocyklem

Na ósme urodziny, matka Emilio Scotto kupiła mu atlas świata. Powiedział wówczas matce, że kiedyś wyruszy w trasę, która będzie biec przez wszystkie kraje świata. Gdy był dorosły, dzięki zbiegowi przeznaczenia, karmy i szczęścia, dostał najbardziej niesamowitą maszynę : motocykl czarną Hondę 1100 Gold Wing. „To będzie mój bilet, aby zobaczyć świat”- powiedział do siebie.

Bez pieniędzy i kart kredytowych, bez doświadczenia w podróżowaniu, Emilio pożegnał się z rodziną, wskoczył na motocykl i skierował w nieznane. W ten sposób rozpoczęła się trwająca dekadę podróż, dzięki której zapisał się w Księdze Guinnessa. Za pomocą relacji z podróży i zdjęć Emilio umożliwia nam uczestnictwo w tej niezwykłej eskapadzie.

Wyobrażacie sobie podróżować przez długie dziesięć lat? Oczywiście Emilio nie jechał cały czas, musiał przecież zdobywać środki na życie i kolejne etapy przygody. Jak sobie radził? Gdzie mieszkał? Dlaczego nie zrezygnował? Warto przeczytać „Najdłuższą podróż” żeby się tego dowiedzieć.

Najniższa cena: 20.78 zł w polishbookstore.pl
Źródło: wiedza.pl

 

Wielka wyprawa. Niezwykła motocyklowa podróż dookoła świata

Rozpoczęło się od marzeń. Pewnego spokojnego sobotniego popołudnia aktor Ewan McGregor, znany z roli Obi-Wan Kenobiego w Gwiezdnych wojnach, Rentona w Trainspotting i zapalony motocyklista, ślęcząc w domu nad atlasem stwierdził, że warto by spróbować objechać świat na motocyklu. Nie mógł już myśleć o niczym innym. Zadzwonił do swego najlepszego przyjaciela, Charleya Boormana, aktora i miłośnika dwóch kółek, zaprosił go na kolację i ujawnił swój plan.

Ewan i Charley wyruszyli w podróż z Londynu do Nowego Jorku przez całą Europę, Kazachstan, Mongolię i Rosję, następnie polecieli samolotem na Alaskę, wsiedli znów na motocykle i skierowali się na południe, na autostrady Kanady i Stanów Zjednoczonych. Z każdym kilometrem, który znikał pod kołami ich potężnych BMW, narastały problemy. Wyczerpanie i upadki były ostateczną próbą sił i wytrzymałości.

Mimo wszystkich przeszkód udało im się przejechać ponad 32 000 kilometrów w cztery miesiące, a ta podróż na zawsze odmieniła ich życie. Robili zdjęcia i prowadzili dziennik przy obozowych ogniskach. „Wielka wyprawa” to rezultat tych zapisków – fascynująca, szczera, niezwykle cenna powieść zapewniająca doskonałą rozrywkę.

Być może widzieliście materiał z tej wyprawy, książka jest oczywiście pełniejsza i zabawniejsza, szczególnie opisy „szoku kulturowego”, którego bohaterzy doświadczyli między innymi w Rosji i na Ukrainie. Minusy publikacji to nie najlepsze tłumaczenie i pewna niefrasobliwość bohaterów, chociaż to może akurat zaleta. Warto również sięgnąć po kolejną książkę tych samych autorów, napisaną w identycznej konwencji, czyli „Wielką wyprawę na południe”.

Najniższa cena: obecnie niedostępna, tylko drugi obieg
Źródło: gandalf.com.pl

 

Dzienniki motocyklowe

To klasyczna pozycja autorstwa najsłynniejszego bojownika i rewolucjonisty świata – Ernesto Che Guevary. Oczywiście z czasów zanim nim został, ale to właśnie widok biedy i wyzysku mieszkańców odwiedzanych krajów sprawia, że w głównym bohaterze dokonuje się przemiana, dzięki której w późniejszych latach staje się rewolucjonistą.

„Dzienniki motocyklowe” to zapiski autora z podróży po Ameryce Południowej. Z notatek wyłania się portret romantycznego włóczęgi – beztroskiego i ekstrawaganckiego studenta medycyny, wielbiciela ryzykownych przygód, mocnych trunków i pięknych kobiet, który w towarzystwie przyjaciela przemierza nieznane szlaki. Ale ta podróż ma również inny wymiar. Che Guevara zanotował: „Błąkanie się bez celu(…)odmieniło mnie bardziej niż się spodziewałem”. Warto również obejrzeć film, który powstał na kanwie książki.

Najniższa cena: obecnie niedostępna, tylko drugi obieg
Źródło: merlin.pl

 

126 dni na kanapie. Motocyklem dookoła świata

Czy łatwo jest wyruszyć w podróż dookoła świata? Czy można porwać się na to całkiem spontanicznie? I czy taka podróż może zakończyć się sukcesem? Książka „126 dni na kanapie. Motocyklem dookoła świata” pokazuje, że na wszystkie te pytania można odpowiedzieć twierdząco. Autor książki, nie mając nawet prawa jazdy, wpadł na pomysł, że objedzie świat na motorze. I jak pomyślał – tak zrobił.

Uczestnicy wyprawy – dziennikarze radiowej Trójki Tomek Gorazdowski i Michał Gąsiorowski, spędzili cztery miesiące na „kanapach” – motocyklowych siodłach. W tym czasie odwiedzili 19 krajów, przejechali ponad 21 tysięcy kilometrów. Napisana żywym językiem, pełna humoru książka jest zapisem ich wyprawy – przygód, spotkań z ludźmi, zmagań z upałem, zmęczeniem i biurokracją. Przede wszystkim jest jednak pochwałą życia niestroniącego od wyzwań, obowiązkową lekturą dla niespokojnych duchów i niestrudzonych poszukiwaczy przygód.

Najciekawsze w tej książce jest to, ze autor nie miał praktycznie żadnego motocyklowego doświadczenia, a swoją wiedzę czerpał wyłącznie z książek. Zderzenie z rzeczywistością było okrutne. Warto dowiedzieć się, jak bardzo. W księgarniach można dostać wydanie pierwsze, natomiast warto poszukać uzupełnionego wydania drugiego.

Najniższa cena: 39.90 zł w septem.pl
Źródło: onepress.pl

 

Księżycowa autostrada. Motocyklem przez Himalaje

Ojciec i syn, obaj tuż po świeżo zdanym egzaminie na motocyklowe prawo jazdy, na dwóch legendarnych motocyklach Royal Enfield zakupionych w Delhi, wybierają się w podróż u podnóży Himalajów, od Kaszmiru aż po Sikkim. Tysiące kilometrów lepszej lub częściej dużo gorszej indyjskiej drogi, skromne możliwości naprawy pojazdów u niewykwalifikowanych mechaników, a przy tym bardzo dowolna interpretacja przepisów ruchu drogowego przez indyjskich kierowców – to wszystko mogłoby odstraszyć niejednego amatora jednośladów.

Witold Palak to z wykształcenia psycholog, z zawody przedsiębiorca, a z pasji… włóczykij. W książce „Księżycowa autostrada. Motocyklem przez Himalaje” z dużą dawką humoru i dystansem do siebie pokazuje, że nawet najbardziej nieprawdopodobne pomysły są warte realizacji, a poznawanie świata z siedzenia nie pierwszej już młodości Enfielda daje nie tylko dużo frajdy, ale jest też wyjątkową lekcją życia.

Sam autor opowiada: „Ważne były legenda i styl. W naszej wyobraźni tylko ten kultowy sprzęt mógł pokonać magiczną trasę przez Ladakh. Zapragnęliśmy być himalajskimi Easy Riders, a jedynie ta indyjska produkcja, oparta na brytyjskim układzie konstrukcyjnym z 1952 roku, mogła zaspokoić nasze marzenia. Cieszyliśmy się, że motocykle spełniały najważniejszy warunek poruszania się po azjatyckich drogach: oba miały sprawne klaksony!”

Najniższa cena: 25.99 zł w livro.pl
Źródło: bezdroza.pl

 

Pod niebem Patagonii, czyli motocyklowa wyprawa do Ameryki Południowej

Jak wytrzymać z własnym mężem osiem miesięcy w podróży motocyklowej? Jak naprawić motor na pustkowiu Patagonii? Jak upiec mięso wołowe, by nie było twarde? Jak rozmawiać po hiszpańsku, by być zrozumianym przez porteños? Na te i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w tej książce. Dwadzieścia tysięcy kilometrów po drogach i bezdrożach Ameryki Południowej. Podróżować może każdy, ale podróże motocyklem wymagają dużej siły charakteru, zwłaszcza jeśli są to motocykle „pełnoletnie”, a budżet wyprawy jest „ekonomiczny”.

Poza aspektem podróżniczym ważnym motywem książki są również relacje pomiędzy parą, która znajduje się w środowisku, gdzie niepewność i ciągła zmiana stanowią oś wyprawy. Podróż inspirowana była historią polskich emigrantów, którzy wypłynęli z Polski do Argentyny w 1939 roku transatlantykiem Chrobry.

Warto zaznaczyć, że współautorka książki specjalnie na tę wyprawę zrobiła… prawo jazdy na motocykl i była zupełnie nieświadoma czekających ją wyzwań. Warto poczytać jak sobie radzi ze sobą i… współmałżonkiem.

Najniższa cena: 25.20 zł w chodnikliteracki.pl
źródło: empik.com

Polska. Przewodnik motocyklowy

To inna książką od pozostałych, bo zupełnie praktyczna. Wyszliśmy z założenia, że o ile każda motocyklowa wyprawa ma swój początek, dobrze zacząć od własnego kraju, który lepiej lub gorzej znamy, posługujemy się biegle językiem i znamy jego zwyczaje. Jednocześnie podróż po Polsce można potraktować jako naukę, nie mówiąc już o tym, że może być równie ekscytująca jak dalekie wyprawy w nieznane. Zresztą czy naprawdę znasz każdy zakątek Polski?

W „Polska. Przewodnik motocyklowy” znajdziesz dwadzieścia tras przygotowanych przez miłośników motocyklowych wypraw, ale też jednodniowe pętle z dużych miast. Ponadto publikacja zawiera szczegółowy opis mijanych miejsc i miejscowości. To również praktyczny poradnik motocyklowego turysty.

Dzięki tej publikacji być może dojedziesz do miejsc, których istnienia nawet nie podejrzewałeś. Wszystkie są stosunkowo blisko, ale to nie znaczy, ze wyprawa nie wymaga przygotowań. Dla początkującego motocyklowego globtrotera „Polska. Przewodnik motocyklowy” stanowi obowiązkową pozycję w biblioteczce. I jeszcze jedno. Jeśli chciałbyś jednak poczytać o naszym kraju przez pryzmat podróżniczej relacji, możesz sięgnąć po „Motocyklem dookoła Polski” Katarzyny i Sławomira Skierkiewiczów.

Najniższa cena: 39.96 zł w inbook.pl
źródło: inbook.pl

Kobieta na motocyklu

Nieco inna, bo kobieca perspektywa. „Kobieta na motocyklu” Anny Jackowskiej jest kolejnym – po „Tyglu” Piotra Kossowskiego oraz „Ameryka nie istnieje” Wojtka Orlińskiego – tytułem z serii „Mój prywatny świat”. To pełna humoru i wrażliwości relacja z podróży motocyklowej, liczącej 10 tys. kilometrów, z Polski, przez Słowację, Węgry, Serbię, Bułgarię, Turcję do Syrii i Jordanii.

To również opowieść o kobiecie, przedstawicielce współczesnej cywilizacji zachodniej, podróżującej samotnie na motocyklu po egzotycznych szlakach, które przed wiekami przemierzały karawany. Przy okazji Anna Jackowska udowadnia, że podróż samotnej kobiety przez rejony uważanie za niebezpieczne, jest możliwa a ryzyko… no właśnie, o tym też warto poczytać.

„Kobieta na motocyklu” jest historią przekraczania granic geograficznych, przekraczania barier pomiędzy ludźmi różnych kultur i przekraczania własnych ograniczeń. To historia poznawania świata i odkrywania siebie. Warto dodać, że Anna Jackowska napisała jeszcze jedną motocyklową książkę, pt. “Samotnie przez Bałkany”. To równie ciekawa pozycja.

Najniższa cena: 9.25 zł w inbook.pl
źródło: empik.com

 

Wszystko zaczyna się od marzeń. Zapiski z wyprawy motocyklowej

Kolejna kobieta, która postanowiła samotnie odbyć fascynującą, daleką podróż. Weronika Kwapisz przejechała dookoła Europy. Aż trudno uwierzyć, że ta drobna blondynka pokonała 12 000 km na małym motocyklu o poj. 125 cm3, który umówmy się, bardziej przypomina jednoślad dla listonoszy niż wyprawowy motocykl. Ale jak pokazuje Weronika – chcieć to znaczy móc.

„Wszystko zaczyna się od marzeń” rozpali ducha przygody i chęć porzucenia, choć na chwilę korporacyjnego biurka. Zapiski zawarte w tej książce udowadniają, że w podróży niezaplanowane wydarzenia, nieoczekiwana zmiana trasy hartują ducha oraz uczą nas ochoczo przyjmować niespodzianki i delektować się każdym przysłowiowym kilometrem podróży.

Niejedna osoba po przeczytaniu tej książki wyłączy komputer, aby wskoczyć na motocykl i poczuć wiatr we włosach, by zobaczyć świat na własne oczy, a nie jedynie za ekranu monitora. Bo jak się okazuje największej odwagi wymaga podjęcie decyzji. Kiedy już zrobimy pierwszy krok zaczynamy brać udział w największej przygodzie życia, a droga sama zaczyna się przed nami sama krystalizować.

Z Weroniką rozmawialiśmy jakiś czas temu o jej planach, podróżach, przygodach oraz oczywiście – o książce. Tutaj znajdziecie ten ciekawy wywiad. A z książką warto sie zapoznać, bo Weronika ma dar pisania i wyczarowuje opowieść, której czytelnik staje się częścią. Spróbujcie.

Najniższa cena: 32.89 zł w kwapisz.wixsite.com
Źródło: ridingacross.com

%d bloggers like this: