Duńska firma konstruuje najszybszy motocykl elektryczny na świecie

Fenris to nowy prototyp motocykla elektrycznego zbudowany w Kopenhadze. Maszyna pretenduje do króla prędkości w tej kategorii jednośladów. Fenris może osiągnąć 299 kilometrów na godzinę, natomiast od 0 do 100 km/h rozpędza się w zaledwie 3 sekundy.

Foto: Fenris Motorcycles

Prezes i współzałożyciel firmy – Jasper Vind – jest przekonany, że elektryczny motocykl skonstruowany przez jego zespół nie ma obecnie konkurentów, może poza włoską firmą Energica. Co ciekawe, Vind nie dostrzega zagrożenia ze strony Victory, czyli Empulse TT, oraz elektryka Harleya-Davidsona. Według prezesa Fenris Motorcycle są to konstrukcje na wczesnym etapie, które nie stanowią konkurencji dla jego jednostki.

Foto: Fenris Motorcycles

Vind wylicza również inne zalety własnego prototypu. Należy do nich niewielka waga silnika elektrycznego, która wynosi 24 kilogramy – to w przybliżeniu ¼ masy napędów konkurentów. Fenris waży 196 kilogramów i posiada moc  ok. 200 koni mechanicznych (149 kilowatów). To zapewnia mu doskonałe przyspieszenie i prędkość maksymalną. Pierwsze 500 egzemplarzy pojawi się na rynku w 2019 roku.

Foto: Fenris Motorcycles

Jasper Vind wydaje się bardzo pewny siebie, ale chyba zbyt pochopnie wyklucza z wyścigu o tytuł lidera elektrycznych motocykli, konkurentów ze Stanów Zjednoczonych. Za Victory stoi przecież konsorcjum Polaris, które mogłoby zjeść Fenris Motorcycles na śniadanie.

Harley-Davidson to też nie jest przeciwnik wagi piórkowej. Na dodatek oba molochy pracują nad swoimi elektrykami od kilku lat i nie wiadomo tak naprawdę, co kryją jeszcze w zanadrzu.


We’re Fenris Motorcycles. Źródło: YT, Fenris Motorcycles

%d bloggers like this: