Bessie B. Stringfield była ikoną amerykańskich motocyklistek

Historia Bessie B. Stringfield to tak naprawdę historia kobiecego motocyklizmu w Stanach Zjednoczonych.

Bessie była jedną z tych kobiet, która za nic miała konwenanse i po prostu realizowała swoje pasje, mimo że to budziło niechęć, złość, a niekiedy agresję ludzi. Stringfield urodziła się w Kingston – stolicy i największym mieście Jamajki – wyspowego państwa, ale w wieku 11 lat przyjechała wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskała obywatelstwo.

Bessie Stringfield. Foto: (WP:NFCC#4), en.wikipedia.org

Bessie B. Stringfield urodziła się w 1911 roku, pierwszy motocykl dostała mając piętnaście lat, jednak rozgłos zyskała dzięki temu, że została pierwszą czarną, amerykańską motocyklistką, która przejechała całe Stany Zjednoczone na jednośladzie.

Dziś może to się wydawać nieszczególnym wyczynem, ale pamiętajmy, że kobieta dokonała tego w czasach, gdy autostrady jeszcze praktycznie nie istniały, a większość dróg to były po prostu ziemne lub szutrowe trakty. Na dodatek Bessie była 19-letnią murzynką, co w czasach segregacji rasowej nie ułatwiało jej podróży.

Źródło: FB, Motorcyclepedia Museum

Stringfield zasłużyła się również podczas II Wojny Światowej, w trakcie której zaciągnęła się do wojska i dołączyła do oddziału motocyklowych kurierów.

Później zwana była „Motocyklową Królową z Miami” (ang. The Motorcycler Queen of Miami), a po latach, w 2002 roku, została wprowadzona do American Motorcyclist Association Hall of Fame. W tym czasie Bessie już dawno nie żyła. Zmarła w 1993 roku.

%d bloggers like this: