Gadający motocykl Kawasaki?

Temat „inteligentnych motocykli” stał się ostatnio bardzo mocny. Na pewno na fantazje wielbicieli dwóch kółek wpłynęły informacje i zdjęcia niezwykłego Motobota Yamahy. Projekty autonomicznych motocykli pojawiają się również w projektach niekomercyjnych, jak np. Erica Unnervika z Uniwersytetu w Lozannie, który opracował prototyp o nazwie EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne). Kawasaki planuje pójść znacznie dalej…

Foto: Kawasaki Motors

Japoński producent opracowuje cały system bazujący na czujnikach motocykla, informacji z miejskich centrów, GPS, i innych dostępnych źródeł. Wszystko po to, aby motocyklista uzyskał informacje o optymalnej danego dnia prędkości (uwzględniającej warunki na drodze, dane o natężeniu ruchu, itd.).

Nie chodzi tylko o pakiet danych, ale również automatyczną rekonfigurację motocykla w oparciu o powyższe informacje, np. obniżenie zawieszenia, zmianę skoku amortyzatorów. Motocykl miałby również komunikować się z użytkownikiem werbalnie.


Kawasaki Artificial Intelligence Project – Rideology. Źródło: Kawasaki Motors

Aby system działał skutecznie i wydajnie, konieczna jest specjalna miejska infrastruktura teleinformatyczna. Zalążki tych systemów działają m.in. w Japonii i Stanach Zjednoczonych. W Polsce… zapewne potrwa to jeszcze wiele lat. Na razie zmagamy się z dziurawymi drogami. Poza tym, nie wiem czy naprawdę chcielibyśmy, aby motocykle zaczęły do nas mówić.

%d bloggers like this: