Łańcuch motocyklowy przerobiony na nóż? Zobacz niezwykły proces

Galanteria motocyklowa z części naszych ukochanych pojazdów, np. bransoletki z łańcuchów, to temat nienowy, ale nie widzieliśmy dotychczas, aby ktoś tworzył z motocyklowych łańcuchów… noże.

Praca trwała długo, film też ma słuszne 17 minut czasu projekcji, ale za to widać cały proces jak na dłoni. Efekt końcowy powala. Kto by chciał znaleźć pod choinką takie ostrze z motocyklową historią, najlepiej własnego jednośladu?

Foto: Manufacturing Production

Warto dodać, że nie wiadomo, jak powstawała oryginalna stal damasceńska. To zapomniana technologia. Badania naukowców nad składem chemicznym oraz technologią wytwarzania trwały od II połowy XIX wieku. Materiał badano pod kątem działania na niego kwasów, prowadzono testy na rozciąganie oraz wyginanie, a także poddawano działaniu ekstremalnie wysokich temperatur.

Pod koniec XX wieku naukowcom udało się opracować sposób na otrzymywanie stali o parametrach zbliżonych do oryginału. W 2006 roku niemieccy uczeni wykryli w strukturze stali damasceńskiej nanorurki węglowe powstałe prawdopodobnie w wyniku wielu przemian chemicznych w stali spowodowanych wysoką temperaturą i specyficzną obróbką cieplną.


INCREDIBLE manufacture knife DAMASCUS. Źródło: Manufacturing Production

Obecnością struktury nanorurek można tłumaczyć niesamowitą wytrzymałość oraz sprężystość stali damasceńskiej, jest ona wielokrotnie bardziej odporna na rozciąganie niż stal i kevlar. Rozerwaniu ulega dopiero przy około 40-procentowym wydłużeniu.

%d bloggers like this: