W Londynie przestępczość z udziałem jednośladów wzrosła o 600 procent

Dziennikarze BBC London dotarli do danych, z których wynika, że przestępczość z udziałem nastolatków na skuterach wzrosła o ponad 600 procent w ciągu ostatnich dwóch lat.

Według danych uzyskany od Metropolitan Police w dotychczasowym roku zanotowano aż 7688 przestępstw, podczas których sprawcy posługiwali się skuterami. Chodzi o przypadki takie jak rozboje, kradzieże, wymuszenia – popełniane przez sprawców na skuterach.

Foto: standard.co.uk

Jednoślady są najczęściej kradzione, zaś po pewnym czasie zostają porzucone przez przestępców. Z bieżących statystyk wynika, że dziennie na ulicach stolicy Zjednoczonego Królestwa dochodzi do 22 ataków z wykorzystaniem skutera. Nowe dane są bardzo niepokojące również z tego powodu, że liczba incydentów rośnie z roku na rok. W 2015 odnotowano 4647 przypadków z udziałem bandziorów na skuterach, zaś w 2015 roku było ich „zaledwie” 1053.

Mimo że londyńska policja wdrożyła dwa lata temu specjalny program Operation Venice, który miał ukrócić proceder kradzieży i innych wykroczeń dokonanych z użyciem skuterów, dotychczasowe działania policji najwidoczniej nie przynoszą skutku.

Na liście podejrzanych znajduje się 200 nazwisk, ale funkcjonariusze najczęściej nie mają dowodów, bo przestępców na skuterach jest trudno złapać. Działają szybko i niemal natychmiast znikają w labiryncie ulic. Kamery również nic nie wykazują, bo złodzieje mają na głowach kaski, które uniemożliwiają identyfikację. Najbardziej dotknięte tego typu procederem przestępczym są dzielnice Islington, Camden i Hackney.

%d bloggers like this: