Nowy wynalazek na francuskich drogach, piesi mają być bezpieczniejsi

Życie zmotoryzowanych Francuzów nie jest proste. Jakiś czas temu tamtejsi posłowie debatowali nad wprowadzeniem ustawy, która wymuszałaby na motocyklistach m.in. obowiązkowe ochraniacze pleców i lędźwi, czy też kurtki z poduszką powietrzną. Wśród aktualnych przepisów istnieje m.in. obowiązek posiadania rękawiczek i… alkomatu. Chociaż brak tego ostatniego nie jest karany.

Foto: campbellandassociateslaw.com
Foto: campbellandassociateslaw.com

Najnowsze pomysł władz to wideorejestratory na przejściach dla pieszych. System ma być postrachem dla kierowców, którzy wymuszają na pieszych pierwszeństwo przejazdu. Urządzenia będą działać w oparciu o cztery słupy z kamerami. Filmowanie ma odbywać się automatycznie po wykryciu przez fotokomórkę pieszego i pojazdu w sytuacji, gdy oba obiekty znajdą się na pasach jednocześnie.

O tym czy przepisy zostały złamane zadecydują funkcjonariusze policji, którzy będą analizowali zdjęcia. Wykroczenie ma być karane mandatem w wysokości 135 euro. Francuskie organizacje zrzeszające kierowców mają wiele obiekcji dotyczących nowego pomysłu władz. Obawiają się głównie nadinterpretacji materiału zdjęciowego i niejako „wymuszania” mandatów na kierowcach. Pierwsze wideorejestratory pojawią się już w styczniu w Calais.

%d bloggers like this: