Czy autonomiczne pojazdy poradzą sobie z wykrywaniem motocykli?

Jeśli przyjrzeć się dzisiejszym trendom w przemyśle samochodowym, łatwo zauważyć, że jednym z najgorętszych tematów są autonomiczne samochody zdolne do komunikowania się między sobą. To przyszłość transportu drogowego. Ale czy te pojazdy mogą być niebezpieczne dla motocykli? Ten temat bada obecnie organizacja American Motorcyclist Association.

Foto: You Tube
Foto: You Tube

Bądźmy szczerzy, nie wygląda na to, żeby motocykle miały wkrótce stać się autonomiczne. Kto kupiłby coś takiego? To z kolei oznacza, że w nadchodzących czasach nadal będziemy jeździć w staroświecki sposób, podczas gdy samochody pojadą same, a ich kierowcy zajmą się czytaniem, gierkami lub będą podziwiać widoki za oknem.

Wayne Allard z AMA chce dogłębnego zbadania nowej technologii. „ Zdajemy sobie sprawę i doceniamy potencjał dla poprawy bezpieczeństwa pojazdów oraz możliwości ich komunikacji pomiędzy sobą, ale chcemy się upewnić, że czujniki wykrywania i reagowania oraz oprogramowanie będzie  uwzględniać motocyklistów, w każde sytuacji” – powiedział Allard.

Do listy rzeczy, które należy uwzględnić i sprawdzić, zanim takie systemy zostaną wdrożone, należy również zabezpieczenie Wi-Fi lub innej technologii służącej do komunikacji, przed hakerami, a także możliwość wyłączenia sygnału, aby pojazd nie był śledzony jeśli właściciel sobie tego nie życzy.

Oczywiście zanim samochody same pojadą po autostradach minie jeszcze parę lat, ale Amerykanie rozważają wszelkie implikacje technologii już dziś. To chyba dobrze…

%d bloggers like this: