Indian Single z 1912 roku przejechał całe Stany

Indian Single z 1912 roku to jednoślad, który trafił do programu Jay’a Leno, amerykańskiego komika znanego najbardziej z prowadzenia telewizyjnego hitu The Tonight Show nadawanego przez stację NBC. Leno to również wielki wielbiciel motoryzacji, a motocykli w szczególności.

1912 Indian Single. Foto: YT, Jay Leno's Garage
1912 Indian Single. Foto: YT, Jay Leno’s Garage

Właścicielem prezentowanego jednośladu jest Alex Trepanier. Motocykl pojawił się w rodzinie zanim Alex się urodził. Leciwy egzemplarz został zakupiony przez ojca Trepaniera w 1962 roku. Kosztował wówczas zaledwie 650 dolarów. Obecnie, w aktualnym stanie, motocykl wart jest około 70 tysięcy dolarów.

Indian Single dysponuje mocą 4 koni mechanicznych i potrafi rozpędzić się do 35 mil na godzinę, czyli ok. 56 kilometrów na godzinę. Co ciekawe, maszyna nie tylko jest na chodzie, co widać na filmie, ale wzięła również udział w prestiżowym wyścigu Motorcycle Cannonball Ride.

MCR to odbywające się od 2010 roku wyścigi dla właścicieli zabytkowych motocykli. Trasa jest ekstremalnie długa, wiedzie w poprzek całych Stanów Zjednoczonych, od wybrzeża do wybrzeża, z metą w Puget Sound.


1912 Indian Single – Jay Leno’s Garage. Źródło: Jay Leno’s Garage

Pierwszy raz oryginalną trasę o długości 5413 kilometrów pokonał Erwin „Cannonball” Baker w 1922 roku na motocyklu Neracar. Warto dodać, że współcześnie w wyścigu brali udział również Polacy, np. Bartek Mizierski na Sokole 1000 z 1936 roku.

Więcej o niezwykły wyczynie i motocyklu Indian z 1912 roku w powyższym materiale filmowym.

%d bloggers like this: