Pierwszy render nowej Jawy? Zobacz projekt Oberdana Bezzi

Pod koniec października dowiedzieliśmy się, ze czeska Jawa padła łupem Mahindra & Mahindra Limited – indyjskiej spółki produkującej samochody, a obecnie również giganta motocyklowego na rodzimym rynku. Mahindra posiada nawet swój zespół wyścigowy, który jako pierwszy team z Indii uczestniczy w Motocyklowych Mistrzostwach Świata.

Okazuje się, że czeska Jawa jest w Indiach doskonale znana, natomiast motocyklowe klasyki cieszą się wśród Hindusów wyjątkową popularnością. Nieprzypadkowo Mahindra zakupiła także starą, angielską markę BSA, czyli dawną spółkę Birmingham Small Arms Company powstałą już w 1861 roku i szczycąca się produkcją kompletnych motocykli od 1909 roku (niewiele później od Harleya i Indiana). Jawa to równie szacowna marka, którą w 1929 roku założyli panowie Janecek i Wanderer – nazwa pochodzi os skrótu nazwisk założycieli.

Jawa Californian 251. Foto: motosketches.blogspot.in
Jawa Californian 251. Foto: motosketches.blogspot.in

Indyjski koncern planuje rozpoczęcie produkcji nowej Jawy już w 2018 roku. Na razie nie ma oficjalnych zdjęć lub konkretniejszych zapowiedzi motocykla, ale tymczasem własną wersję zaprezentował Oberdan Bezzi. Mamy nadzieję, że Mahindra zaczerpnie z pomysłów artysty, bo wydają się bardzo udane.

Włoski projektant i stylista znany jest z zamiłowania do projektów koncepcyjnych. Wizje jednośladów autorstwa Oberdana, które trafiają do sieci, niemal zawsze przyciągają uwagę odbiorców, bo bardzo często się… sprawdzają.

Czy tak będzie w przypadku Jawy Californian 351? O tym dopiero się przekonamy. Szkoda tylko, że Mahindra planuje ekspansję Jawy głównie na rynku indyjskim, to BSA ma zostać międzynarodową marką. Z drugiej strony, to wciąż tylko plany i zapowiedzi, które mogą ulec zmianie.

Źródło: motosketches.blogspot.in

%d bloggers like this: