Chińczycy zagrożą BMW na rodzimym rynku za pomocą Benelli?

Myśląc o chińskich jednośladach wyobrażamy sobie najczęściej morze małych, pyrkających skuterów, których miliony przemykają po arteriach miast Państwa Środka. To wyobrażenie może okazać się nieprawdziwe, bo obecnie Chińczycy na potęgę kupują maszyny o dużej pojemności. Rodzimi producenci starają się poszerzać ofertę większych motocykli, aby zaspokoić potrzeby rosnącego rynku.

Foto: Benelli-QJ1200GS
Foto: Benelli-QJ1200GS

Najnowszy projekt firmy Qianjiang, a właściwie zakupionej przez Chińczyków, włoskiej firmy Benelli, ukazuje jak będzie wyglądał największy motocykl na rodzimym rynku.

Jeśli zastanawiasz się, co na tym motocyklu robią dodatkowe światłą i syreny, to wyjaśnienie jest proste. Początkowo motocykl pojawi się jako model policyjny. To dość powszechna w Chinach praktyka, polegająca na tym, że wpierw władze dostają najnowsze technologie oraz pojazdy, które dopiero później trafiają do masowego odbiorcy.

Foto: Benelli-QJ1200GS
Foto: Benelli-QJ1200GS

Zapewne chińsko-włoski motocykl stanie do rywalizacji z motocyklami BMW. Oczekuje się również, że prezentowana maszyna zostanie podstawą następnej generacji top-endowej serii Benelli.

Włoska marka nieprzypadkowo cały czas pojawia się w kontekście tego motocykla. Chińczycy, podobnie jak klienci na całym świecie, najchętniej kupowaliby zachodnie, renomowane pojazdy znanych marek, ale w rodzimych, niższych cenach. To dlatego chiński moloch zakupił firmę Benelli.

Foto: Benelli-QJ1200GS
Foto: Benelli-QJ1200GS

Konstrukcyjne motocykl jest zupełnie nową jednostką, natomiast silnik ma swoje korzenie w 1130 Benelli, ale zmodyfikowanym, zyskał m.in. wahacz zbliżony do patentu BMW Paralever i wałka napędowego pomiędzy sprzęgłem a tylnym kołem. Rozwiązanie to cechuje nadzwyczajnie długi czas bezawaryjnej pracy bez zmiany charakterystyki.

Pozostał szczegóły techniczne motocykla, to wciąż zagadka. Na pewno będzie to model z wyższej półki, który dołączy do dwóch pozostałych jednośladów o pojemności 750 cm3 i 900 cm3 ujawnionych na początku bieżącego roku.

%d bloggers like this: