Zawodniczka Rajdu Dakar na dopingu?

Wydawałoby się, że doping to problem, który dotyka głównie sportowców, którzy codziennie cyzelują swoje ciała i poprawiają wyniki bazujące na jego sile. Sporty motocyklowe oczywiście też wymagają niemałej krzepy, ale jednak to silnik maszyny musi wykonać większość pracy.

Okazuje się, że nawet w tak klasycznej motocyklowej imprezie, jaką jest Rajd Dakar, pojawią się wątpliwości, co uczciwości zawodników.

Foto: Rallyraid.net

Tym razem padło na Anastazję Nifontową, która miała wziąć udział w przyszłorocznym Rajdzie Dakar. Zawodniczka została ostatnio zawieszona przez Międzynarodową Federację Motocyklową. Nifontowa jest byłą mistrzynią świata kobiet w rajdach cross country, która mieszka i trenuje w Stanach Zjednoczonych.

W próbce moczu zawodniczki wykryto substancje zwaną meldonium, która jest organicznym związkiem chemicznym stosowanym w leczeniu niedokrwienia i podczas rekonwalescencji w epizodach niedokrwiennych. Niestety w sportach wydolnościowych środek wykorzystywany jest do podnoszenia wydolności. Co ciekawe, substancja została zakazana przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) dopiero w styczniu bieżącego roku.

Foto: i-Moto
Foto: i-Moto

Nie wiadomo jeszcze jaka będzie ostateczna decyzja FIM w sprawie Nifontowej. Zawodniczka zapowiedziała odwołanie od decyzji władz Międzynarodowej Federacji Motocyklowej. Ma takie prawo, ponieważ istnieje jeszcze próbka B, która może potwierdzić lub podważyć wyniki badań pierwszej próbki.

%d bloggers like this: