Kask pokryty grafenem to konstrukcja przyszłości?

Grafen to forma węgla będąca strukturą przypominającą plaster miodu o grubości zaledwie jednego atomu. Grafen jest dobry przewodnikiem ciepła, ale dla nas ważniejsze jest to, że materiał ten jest niezwykle wytrzymały i lekki.

Znane są wyniki badań Jeffrey’a Kysara i Jamesa Hone z Uniwersytetu Columbia, którzy próbowali rozerwać wiązania atomowe grafenu za pomocą diamentowej sondy. Próby te spełzły na niczym.

Zapewne bardzie zrozumiałem będzie wyobrażenie sobie płatka grafenu – jednoatomowa warstwa wytrzymałaby ciężar postawionego na ołówku samochodu osobowego. Mówiąc inaczej, grafen jest niezwykle odporny na przebicia wąskimi, ostrymi przedmiotami.

Momo Design Grafene. Foto: Momo Design
Momo Design Grafene. Foto: Momo Design

Własności grafenu są niezwykłe, to materiał wciąż nowy, którego różnorakie zastosowanie jest dopiero badanie i testowane. Pojawi się też pierwszy kask, w którym zastosowano grafen.

Kask został wyprodukowany przez włoską firmę Momo Design. Konstrukcja powstała w ramach projektu Graphene Flagship, który kierowany jest przez Komisję Europejską. Do współpracy zaproszono zespoły badaczy z 23 krajów. To poważne przedsięwzięcie, którego budżet wynosi blisko miliard euro. Z Momo Design ściśle współpracuje Włoski Instytut Technologii, który monitoruje i nadzoruje prace.

Na razie nie można kupić kasku, ale podobno jeszcze przed końcem roku możemy spodziewać się pierwszego modelu w sprzedaży. Prace nad konstrukcją trwały blisko dwa lata, pierwsza partia wyniesie 3 tysiące egzemplarzy. Cena modelu pokrytego grafenem wyniesie, w przeliczeniu na złotówki, około 1000 złotych.

%d bloggers like this: