Czy wkrótce będziemy drukować sobie motocykle? Zobacz projekt Divergent 3D

Drukarki 3D to przyszłość, która prowadzi nas to prostego wytwarzania wielu, często niezwykle skomplikowanych rzeczy. Już teraz powstają protezy i sztuczne organy wykonane za pomocą tej technologii. Również przemysł lotniczy i samochodowy rozwija swoje działy badawcze zajmujące się drukowaniem przestrzennym.

Istnieją także projekty motocykli, które są konstruowane w oparciu o druk 3D. Jedną z firm specjalizujących się w tej materii jest Divergent 3D, która dotychczas znana była z samochodu Blade Supercar skonstruowanego w oparciu o elementy z drukarki 3D.

The Dagger. Foto: Divergent 3D
The Dagger. Foto: Divergent 3D

Najnowsze dzieło Divergent 3D to„wydrukowany” motocykl, który został zaprezentowany podczas Los Angeles Auto Show. Jednoślad zwie się The Dagger, czyli sztylet. Nazwa chyba dość dobra dla streetfightera. Oczywiście najciekawsze jest to, że większość części niemechanicznych oraz rama powstały w drukarce 3D.

Rama i części wydrukowano z włókna węglowego, co wymagało opracowania specjalnej technologii. Carbon jest o 50 procent lżejszy od typowych materiałów, z których wykonuje się ramę i komponenty motocykla, na dodatek jest również trwalszy. Pozostałe części, takie jak felgi, tarcze hamulcowe, zaciski, przedni widelec, tylny amortyzator – nadal są wykonane z metali w ramach standardowych procesów produkcyjnych. W rzeczywistości są one zaczerpnięte, wraz z silnikiem, z innego motocykl, a konkretnie modelu Kawasaki Ninja H2.

The Dagger. Foto: Divergent 3D
The Dagger. Foto: Divergent 3D

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwszy motocykl, którego elementy powstały w drukarce 3D. Do tego grona należą również APWORKS Light Rider oraz Energica Ego.

Czy specjaliści z Divergent 3D planują produkcję własnego motocykla? Na to raczej nie powinniśmy liczyć. Chodziło przede wszystkim o nietypową akcję promocyjną, ponieważ celem Divergent 3D jest produkcja i dostarczanie wydrukowanych części dla producentów samochodów. Ta technologia jest po prostu tańsza niż  tradycyjne sposoby tworzenia części, chociaż uzależnione jest to od skali przedsięwzięcia.

The Dagger. Foto: Divergent 3D
The Dagger. Foto: Divergent 3D

Swoją drogą łatwo sobie wyobrazić przyszłość, w której będziemy ściągać od producenta licencjonowany plan motocykla, który potem wydrukujemy sobie w domowym zaciszu na prywatnej drukarce 3D. Oczywiście teraz na razie czysta fantazja, ale za kilka, kilkanaście lat? Kto wie?

%d bloggers like this: